logo itpoint.cz

Odborový předák Dušek byl odposloucháván

První štěnici za pomoci odborníků našel Dušek již loni v říjnu pod elektrickou zásuvkou. Až letošní úlovek další štěnice ve svém služebním autě ho přiměl ke zveřejnění. Samotný Dušek je skeptický a nevěří, že policie odhalí viníky. Odborové sdružení železničářů si po této zkušenosti podle Duška již pořídilo zařízení, které je schopno odposlechy odhalit, a rušičku, kterou používá při důležitých jednáních.

Předseda železničních odborů Jaromír Dušek oznámil, že našel ve svém služebním voze i kanceláří funkční odposlouchávací zařízení. Především zařízení, které bylo zapojeno ve vozidle, bylo podle odboráře profesionální. Umožňovalo prý velmi kvalitní odposlech s poměrně velkým dosahem (cca do 300 m).

Trestní oznámení však Dušek nehodlá podat. "Není mi to jedno, a ať se to snažím přehlížet, tak mě to nenechává klidným," řekl. Po poradě s odborníky i právníky však upustil od jakéhokoli trestního podání a požadavku na prošetření odposlechu.

"Zkušenosti, které v ČR mají jiní občané s podobným druhem odposlechu, nasvědčují tomu, že se nikdy nedozvěděli, kdo, z jakých příčin a důvodů jim zařízení namontoval a kdo za odposlechem stojí," řekl. Ministr vnitra Stanislav Gross (ČSSD) však soudí, že Dušek měl případ okamžitě nahlásit, pak by byla větší šance zjistit, kdo mu odposlech namontoval. Policie se podle ministra vnitra zřejmě začne případem zabývat sama z úřední povinnosti.

"Je to chyba, že to nenahlásil. V tuto chvíli lze reagovat jen na to, co bylo zveřejněno, to může být trochu propagandistická záležitost," řekl Gross novinářům ve sněmovně. Věří, že o zařízení existuje nějaká dokumentace, kterou mohou odborníci ještě prověřit. Jen experti mohou podle něj posoudit, zda "štěnice" byly profesionální.

Zařízení byla podle Duška nedávno používaná. Jedno z nich bylo v kanceláři napojeno na elektrickou síť pod elektrickou zásuvkou. Dušek jej našel za pomoci odborníků již loni v říjnu. Jak uvedl, kdyby letos nenašel další odposlech ve služebním automobilu, ani by informaci nezveřejnil.

Odborové sdružení železničářů si po této zkušenosti podle Duška pořídilo zařízení, které je schopno odposlechy odhalit, a rušičku, kterou používá při důležitých jednáních. Důvěrné věci odborářský předák již neprojednává ve své kanceláři ani ve vozidle. Na podezření z odposlechu i v jiných jednacích prostorách ČD ho přivedl člověk, který doslova citoval jeho výroky z uzavřeného jednání dozorčí rady ČD.

ČTK

Článek ze dne 20. února 2004 - pátek