logo itpoint.cz

Odposlechy v kauze Kořistka

V kauze údajného podplácení unionistického poslance Zdeňka Kořistky policie poprvé odhalila, že k jejím důkazům patří i odposlechy telefonních hovorů aktérů případu. Koho ještě policie v kauze s povolením soudu odposlouchávala ? Advokát Devátý předpokládá, že existence odposlechů byla důvodem, proč policie zakázala obhajobě nahlížet do spisu. "Předpokládám, že v této věci odposlouchávali kde koho," podotkl.

V kauze údajného podplácení unionistického poslance Zdeňka Kořistky policie poprvé odhalila, že k jejím důkazům patří i odposlechy telefonních hovorů aktérů případu. Záznam svých hovorů si ve středu poslechla a policii vysvětlovala svědkyně Radmila Ondříšková. Její výslech v Ostravě trval i s přestávkami dvě a půl hodiny. Pak jej policie neukončený přerušila, protože svědkyni nebylo dobře.

"Výslech byl docela nepříjemný a podle mého názoru nebyl oproti jiným svědkům až tak regulérní," řekl advokát Stanislav Devátý, který obhajuje stíhaného asistenta šéfa ODS Marka Dalíka i lobbistu Jana Večerka. Ondříšková je jejich známá. V případu je první svědkyní, jejíž výslech chtěla policie natočit kamerou. Vzhledem k námitkám Devátého i advokátky Ondříškové od toho nakonec upustila.

Policie viní Dalíka s Večerkem z toho, že Kořistkovi při červencové schůzce nabídli deset milionů korun a místo velvyslance v Bulharsku za to, že nepodpoří novou vládu. Podle obvinění byl Dalík po schůzce na večeři s Ondříškovou a Šárkou Froňkovou. Obě ale již dříve vypověděly, že při večeři o obsahu schůzky obviněných s Kořistkou nemluvili. Froňková si navíc podle policie posléze hodně telefonovala s Večerkem.

Při středečním výslechu podle Devátého nic nového nezaznělo. Ačkoli Ondříšková opět zopakovala svou verzi, policie jí prý dokola kladla různě znějící otázky stejného obsahu. Mnohé prý vůbec nesouvisely s věcí. Podle Devátého se policie z Ondříškové stále snažila dostat něco bližšího k průběhu večeře i obsahu jejích telefonátů. "Měl jsem z toho dojem, že pořád usilují o to, aby se rozpomenula," poznamenal.

Koho ještě policie v kauze s povolením soudu odposlouchávala, zatím Devátý neví. Předpokládá, že existence odposlechů byla důvodem, proč policie zakázala obhajobě nahlížet do spisu. "Předpokládám, že v této věci odposlouchávali kde koho," podotkl.

Ondříškovou hned při příchodu na policii rozrušila přítomnost kamery v místnosti, později i dotazy týkající se detailů z jejích soukromých telefonních hovorů. Když budovu policie opouštěla, údajně plakala. Tento týden již nejsou žádné výslechy plánovány.

Obhajobě se přitom s ohledem na úterní stanovisko ostravské krajské státní zástupkyně Zlatuše Andělové vůbec nelíbí, že policie dnes ve vyšetřování vůbec pokračovala. Andělová práci policie kritizovala a označila obvinění za nezákonné s tím, že by mělo být zrušeno. Podle Devátého by tak státní zástupci měli neprodleně rozhodnout o stížnostech proti obviněním.

V této souvislosti dnes obhajoba pošle ostravskému okresnímu státnímu zastupitelství žádost o prošetření postupu policie kvůli pokračujícímu vyšetřování. Advokáti chtějí, aby státní zastupitelství rozhodlo o tom, že policie nemá pokračovat v krocích, které je možné činit pouze při trestním stíhání. "To znamená výslechy svědků, posudky, odposlechy mobilů a podobně," doplnil další obhájce Petr Mikeštík. Zprávu Andělové už dostal i náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Igor Stříž, který ji teď studuje. "Myslím si, že do konce týdne bychom mohli rozhodnout, zda a v jakém rozsahu provedeme dohledovou prověrku nad postupem krajského zastupitelství," řekl.

Vrchní státní zastupitelství se podle něj nezabývá informacemi deníku Právo, podle nichž se předseda ostravského soudu Vít Veselý sešel kvůli případu s šéfem ostravského okresního zastupitelství Josefem Bláhou. "Vím o tom pouze prostřednictvím novinářů. Nepřikládám tomu žádnou váhu. Pokud vrchní státní zástupce nerozhodne jinak, předpokládám, že se tím nebudeme zabývat," sdělil Stříž.

ČTK

Článek ze dne 14. října 2004 - čtvrtek