logo itpoint.cz

PC s Windows bez záplat přežije na internetu 20 minut

Počítač s operačním systémem Windows, jehož majitel pravidelně nestahuje bezpečnostní záplaty, bude v průměru do 20 minut připojení k internetu napaden viry, špiónskými programy či hackery ...

Počítač s operačním systémem Windows, jehož majitel pravidelně nestahuje bezpečnostní záplaty, bude v průměru do 20 minut připojení k internetu napaden viry, špiónskými programy či hackery. Uvádí to studie Internet Storm Center při SANS Institutu, kterou dnes zveřejnil britský odborný server ZDNet.

V porovnání s loňským rokem se doba napadení snížila na polovinu a je nyní tak krátká, že si uživatel během ní ani nestačí potřebné záplaty stáhnout.

Internet Storm Center k výsledkům došel měřením na volných internetových adresách, kde zjišťoval načasování a frekvenci pokusných útoků hackerů či virů.

Společnost Microsoft vydává opravy k různým verzím svého operačního systému Windows, nebo jeho součástem, téměř každý měsíc. Opravy je možné si zdarma stáhnout na internetových stránkách společnosti www.microsoft.com. Windows mají na trhu operačních systémů více než 90 % podíl.

Na závažné mezery v bezpečnostním zajištění Windows upozornily poslední velké viry jako Blaster a MyDoom. Ty působily kolapsy počítačů a hrozily ztrátou dat, což donutilo Microsoft k horečným snahám o nápravu. Snaha o zajištění větší bezpečnosti se stala hlavní prioritou Microsoftu v rámci programu Trustworthy Computing, který předseda správní rady firmy Bill Gates představil v roce 2002.

ČTK

Článek ze dne 20. srpna 2004 - pátek