logo itpoint.cz

Po internetu se začal šířit virus, který umí česky

Elektronickou poštou se začal šířit nový virus, který může lákat uživatele ke spuštění českým textem. Virus pod názvem Zafi.b má dvě desítky variant textu v různých jazycích podle přípony, která určuje zemi adresáta. Zafi šíří v příloze emailu nebo prostřednictvím síťově sdílených adresářů.

Elektronickou poštou se začal šířit nový virus, který může lákat uživatele ke spuštění českým textem. Virus pod názvem Zafi.b má dvě desítky variant textu v různých jazycích podle přípony, která určuje zemi adresáta. Podle antivirové společnosti McAfee se středně nebezpečný Zafi šíří v příloze emailu nebo prostřednictvím síťově sdílených adresářů.

Virus se po spuštění zkopíruje na disk uživatele, kde přemaže vybrané soubory antivirové ochrany a zároveň se rozesílá na další adresy. Podle ředitele McAfee pro ČR a Slovensko Vladimíra Brože je vir nebezpečný právě vyřazením antivirové ochrany a možným zatížením sítě emailovým provozem.

Zafi se nespustí sám, ale uživatel musí na přílohu v elektronické poště klasicky kliknout. "Stále se najde hodně lidí, kteří jsou schopní zkusit podobný soubor otevřít," uvedl Brož.

Česká verze má jako odesílatele jméno Hanka. Předmět obsahuje text :

"Elektronicka pohlednice !" a tělo zprávy potom vzkaz :

"Ahoj! Elektronicka pohlednice ze serveru http://www.seznam.cz" a přílohu link.seznam.cz.pohlednice.index.php2Avf3.pif.

V minulosti se po internetu žádný virus s českým textem masově nešířil. Pouze v roce 1992 se objevil nebezpečný kód pod názvem Slovak, který však česky ani slovensky nekomunikoval. V minulém roce pak jeden trojský kůň posílal získané informace z napadených počítačů na českou adresu.

ČTK

Článek ze dne 15. června 2004 - úterý