logo itpoint.cz

Po vstupu do EU ceny Microsoftu v ČR vzrostou asi až o 30 %

Důvodem cenového skoku je podle generálního ředitele pobočky Jiřího Deváta evropská legislativa, která Microsoft ČR nutí sjednotit ceny se zbytkem EU. Čeští a slovenští uživatelé přijdou o sedmi až třicetiprocentní zvýhodnění, které bylo dosud uplatňováno ...

Tuzemská pobočka Microsoftu bude muset po vstupu ČR do EU zvýšit ceny o sedm až 30 procent. Důvodem cenového skoku je podle generálního ředitele pobočky Jiřího Deváta evropská legislativa, která Microsoft ČR nutí sjednotit ceny se zbytkem EU. "Čeští a slovenští uživatelé přijdou o sedmi až třicetiprocentní zvýhodnění, které jsme zde zatím uplatňovali," uvedl Devát na serveru DigiWeb.

V letošním roce to bude znamenat již druhé zvýšení cen produktů Microsoftu. Firma musela na začátku roku zdražit kvůli přechodu softwaru z pětiprocentní sazby DPH na 22 procent.

Devát již dříve uvedl, že kvůli zvýšení DPH na prodej softwaru zřejmě vzroste míra používání pirátského softwaru ze současných zhruba 43 procent o 4,5 až šest procentních bodů. Stát tak může přijít na daňových výnosech ročně až o půl miliardy korun.

Zvýšení daně může pro podniky znamenat zpomalení inovačního cyklu. Negativní dopad však bude mít změna i na státní instituce včetně škol, které si daň nemohou odečíst. Budou-li nadále respektovat autorský zákon, tak jak je k tomu zavázala vláda ČR před dvěma lety, pak 22 % sazba DPH znamená snížení rozpočtů státních institucí na nákup softwaru o 14 %.

Tuzemská pobočka největšího světového výrobce počítačových programů vykázala v první polovině fiskálního roku, který skončí v červnu 2004, růst výnosů o 19 procent. Celé odvětví informačních technologií a telekomunikací vzrostlo o šest procent. V posledních třech letech se obrat Microsoftu ČR zdvojnásobil.

ČTK

Článek ze dne 30. ledna 2004 - pátek