logo itpoint.cz

Počet domén blokovaných spekulanty výrazně klesl

Počet internetových domén, které blokovali spekulanti, se během loňského podzimu snížil ze zhruba 70.000 na několik tisíc. Důvodem je změna pravidel registrací, kterou od loňského září zavedlo správcovské sdružení CZ.NIC. V ČR je zhruba 165 000 registrovaných internetových domén pod národní doménou .cz.

Počet internetových domén, které blokovali spekulanti, se během loňského podzimu snížil ze zhruba 70.000 na několik tisíc. Důvodem je změna pravidel registrací, kterou od loňského září zavedlo správcovské sdružení CZ.NIC, řekl ředitel sdružení Jiří Dohnal.

Zatímco dříve mohli spekulanti opakovaně blokovat desítky domén bez toho, aby za ně zaplatili, od loňského září to není možné. Bez zaplacení registračního poplatku si bude doménu moci zaregistrovat někdo jiný. Za registraci jedné domény přitom musí zaplatit přibližně od 1200 korun.

Ceny blokovaných domén se mnohdy pohybují v desítkách tisíc korun, ale mohou se vyšplhat i výrazně výše. Znám je například spor o doménu oskar.cz, ze kterou údajně mobilní operátor Český Mobil zaplatil kolem milionu korun. Tento příklad však není podle Dohnala klasickou spekulací, protože původní vlastník doménu provozoval ještě před založením mobilního operátora. V minulosti si například jeden podnikatel zaregistroval více než stovku adres českých poslanců.

V systému registrovaných jmen internetových stránek stále zůstanou domény, které sice uživatelé rovněž získali kvůli budoucímu výhodnému prodeji, ale řádně za ně platí. Zdlouhavé soudní spory o nárok na domény by mělo od srpna nahradit rychlejší řízení u rozhodčích soudů.

V ČR je zhruba 165 000 registrovaných internetových domén pod národní doménou .cz. Zhruba čtyři pětiny z nich spravují komerční registrátoři, kteří si vzájemně konkurují. O systém registrací se stará sdružení CZ.NIC, které v roce 1998 založilo 15 poskytovatelů internetu. Nyní má 30 členů.

NIC.CZ

Článek ze dne 16. dubna 2004 - pátek