logo itpoint.cz

Počet mobilů v ČR na konci roku stoupne na 10,5 milionu

Přesto, že na sto obyvatel bude připadat zhruba 103 mobilních telefonů, stále existuje skupina lidí, která ještě žádný přístroj nemá. Nižší rozšíření mobilní komunikace je zatím například mezi malými dětmi nebo starými lidmi. Na lidi bez telefonu se proto soustředí i část letošních vánočních nabídek mobilních operátorů.

Počet aktivních mobilních telefonů se na konci letošního roku zvýší zhruba na 10,5 milionu. V pololetí to přitom bylo zhruba o 400.000 mobilů méně. Vyplývá to z odhadů některých operátorů a analytiků pro ČTK.

Přesto, že na sto obyvatel bude připadat zhruba 103 mobilních telefonů, stále existuje skupina lidí, která ještě žádný přístroj nemá. Nižší rozšíření mobilní komunikace je zatím například mezi malými dětmi nebo starými lidmi. "Odhadujeme, že mezi populací starší 15 let je zhruba 25 až 30 procent lidí bez mobilního telefonu," uvedl mluvčí Oskara Petr Šindler. Podle analytika Tomáše Gaťka je podíl lidí bez mobilu nižší a pohybuje se kolem pětiny populace.

Na lidi bez telefonu se soustředí část letošních vánočních nabídek mobilních operátorů. "Mobil pod stromeček dostávají děti i senioři. Těmto skupinám jsou určeny sady s jednoduchými telefony a velkorysým bonusem na volání," uvedla Martina Kemrová z tiskového oddělení T-Mobile. Podle Šindlera je mobilní telefon vděčným dárkem pro stále mladší uživatele.

S jedním mobilním číslem se naopak podle Gaťka nespokojilo zhruba 15 procent uživatelů mobilních telefonů. Podle údajů T- Mobile užívá zhruba pětina domácností služeb více operátorů a sedm procent zákazníků z řad domácností má více než jednu SIM kartu.

Řada majitelů více SIM karet používá podle Šindlera odlišné karty pro různé služby, například volání, posílání SMS či přístup na internet. Podíl majitelů více SIM karet na trhu podle něj ovlivní zavedení přenositelnosti mobilních čísel, se kterou se počítá v příštím roce.

První mobilní telefon se v tuzemsku objevil na podzim 1991, kdy mobilní operátor Eurotel spustil analogovou síť NMT s předčíslím 601. O pět let později, kdy vznikly první dvě tuzemské sítě GSM, používalo mobilní telefon 200.000 klientů.

ČTK

Článek ze dne 5. listopadu 2004 - pátek