logo itpoint.cz

Pokuta 23 milionů pro Český Telecom

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pokutu udělil za zneužití dominantního postavení na trhu telekomunikačních služeb. Firma měla od února 2002 do ledna 2003 znemožnit konkurenci vstup na trh internetu a datových přenosů s použitím technologie ADSL tím, že neposkytla nezbytné informace k propojení sítí.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dal Českému Telecomu pokutu 23 milionů korun za zneužití dominantního postavení na trhu telekomunikačních služeb. Firma měla od února 2002 do ledna 2003 znemožnit konkurenci vstup na trh internetu a datových přenosů s použitím technologie ADSL. "Společnost neposkytla nezbytné informace k propojení sítí," řekl dnes novinářům předseda úřadu Josef Bednář.

Pro tento krok neměl Český Telecom podle něj ospravedlnitelné důvody. Nabídku pro další operátory zveřejnila firma teprve až na základě rozhodnutí šéfa Českého telekomunikačního úřadu, uvedl Bednář s tím, že společnost sama spustila službu IOL Platinum bez umožnění konkurenční nabídky.

Mluvčí Telecomu Vladan Crha uvedl, že se jedná o dva roky starý případ, který firma považuje za uzavřený. Připomněl, že rozhodnutí se netýká současného vysokorychlostního připojení k internetu, které prostřednictvím sítě Telecomu poskytuje přes 20 operátorů a které využívá téměř 75.000 zákazníků. Zaplacení pokuty firma teprve zváží. "Přezkoumáme samozřejmě možnost dalších právních kroků," uvedl Crha.

Podle mluvčí ministerstva informatiky Kláry Volné je rozhodnutí úřadu potvrzením toho, co ministr Vladimír Mlynář na adresu Telecomu v souvislosti s rozvojem služeb připojení k internetu již delší dobu říká.

Zásahem antimonopolního úřadu se pro spotřebitele zvýšil počet přípojných míst až šestinásobně asi na 60.000. Otevřením trhu konkurenci rovněž výrazně poklesly i ceny za připojení k internetu a další služby. Podle Bednáře jen u zákazníků Českého Telecomu šla cena dolů z 2800 Kč na 899 Kč a u dalšího typu ze 7500 Kč na 1500 Kč. Zákazník tak ušetřil řádově tisíce korun měsíčně, přičemž odhad zisků firmy mohl modelově dosáhnout až stamilionů korun.

Bednář svým rozhodnutím potvrdil pokutu, kterou jeho úřad udělil Telecomu loni v únoru. Firma se tehdy odvolala.

Český Telecom má podle názoru úřadu na trhu až 90procentní podíl. Proto zohlednil při stanovení výše pokuty nejen délku deliktu, ale i jeho závažnost a opakované porušování soutěžních pravidel. Délka porušování zákona v případě ADSL činila 11 měsíců. "Trh telekomunikací postupně zavádí konkurenční prostředí a úřad jej proto bude pečlivě monitorovat," řekl Bednář.

Připomněl, že nyní úřad vede s Českým Telecomem správní řízení podle evropského práva, které zakazuje zneužití dominance, pokud to může ovlivnit obchod mezi členskými státy EU. Úředníkům se nelíbí, že operátor nabízí cenové plány pro domácnosti a menší podnikatele, které obsahují v měsíčním paušálu takzvané hovorové kredity nebo volné minuty. ÚOHS je přesvědčen, že vázáním služeb firma brání rozvoji oborové konkurence.

ČTK

Článek ze dne 4. listopadu 2004 - čtvrtek