logo itpoint.cz

Poláci osvobodili internet od DPH

A je to tady !!! Už několikrát Poláci naznačili, že se nehodlají slepě podřizovat některým rozhodnutím EU, které evidentně poškozují polské zájmy. Tentokrát se však polští poslanci neuchýlili pouze k náznakům, ale rovnou odhlasovali zákon, který je v přímém rozporu se směrnicemi Evropské komise. Zda tak učinili z vlastního přesvědčení, nebo ve snaze nepřijít o přízeň voličů se asi nedozvíme, důležité je, že zákon je na světě a čeká ho už pouze podpis prezidenta.

A je to tady. Už několikrát Poláci naznačili, že se nehodlají slepě podřizovat některým rozhodnutím EU, které evidentně poškozují polské zájmy. Tentokrát se však polští poslanci neuchýlili pouze k náznakům, ale rovnou odhlasovali zákon, který je v přímém rozporu se směrnicemi Evropské komise. Zda tak učinili z vlastního přesvědčení, nebo ve snaze nepřijít o přízeň voličů se asi nedozvíme, důležité je, že zákon je na světě a čeká ho už pouze podpis prezidenta.

Vicepremiér polské vlády Jerzy Hausher uvedl, že i přestože poslanecká sněmovna přijala ve čtvrtek zákon o DPH a neschválila některé pozměňovací návrhy přijaté ještě dříve senátem, ztráty, které uplatněním tohoto zákona vzniknou, nepřinesou významnější riziko pro rozpočet (celý článek zde).

Poslanecká sněmovna rozhodla, že od DPH bude osvobozen přístup na Internet kromě jiného pro domácí uživatele. Nepodpořila tak některé pozměňovací návrhy přijaté už dříve senátem, podle kterých by všichni uživatelé Internetu měli platit DPH ve výši základní sazby, tak jak to požaduje EU. V případě Polska by to tedy bylo 22 procent. Pro rok 2004 polská vláda očekává příjmy s DPH na úrovni cca 68 miliard PLN (zlotých), což představuje zhruba 38 procent všech letošních příjmů do státní pokladny.

V pátečním vydání denníku "Rzeczpospolita" se uvádí, že čtvrteční hlasování zmenší příjmy do rozpočtu o víc než 800 milionů PLN. Vicepremiér polské vlády Jerzy Hausher přesto novináře v pátek ubezpečoval, že výpadek těch několik stovek milionů zlotých nepředstavuje pro rozpočet žádné riziko. V důsledku čtvrtečního hlasování by přístup k Internetu měl být pro školáky, studenty, akademiky, státní a samosprávní kulturní zařízení ale i individuální zákazníky kteří nepodnikají osvobozen od 22 procentní DPH. Od DPH budou osvobozeny také počítače, tiskárny, skenery a zařízení pro transport dat (modemy apod.) Polsko se po vstupu do EU bude snažit o změnu evropské legislativy tak, aby polské zákony byly v souladu s evropskými normami. Má k tomu samozřejmě pádný důvod, jelikož náklady na používání Internetu jsou v Polsku jedny z nejvyšších v Evropě (posuďte sami, docela bych si to s nima co se týká Internetu vyměnil, čtěte zde nebo tady).

Jak už uvedla také ČTK, pokud nebudou polské zákony v souladu s normami a předpisy EU, hrozí mu za to soudní spory a nemalé pokuty. Taková právní procedura by však mohla trvat i několik let, jak uvedla agentura Reuters a na to zřejmě sází i polská vláda. Hlasování totiž podpořili zejména poslanci vládní SLD, kteří se podle analytiků chtějí vyhnout kontroverzním rozhodnutím. Zvyšování daní na přístup k Internetu by totiž mohlo ještě více srazit preference vládní strany.

Tolik oficiální zprávy. Na první pohled by se zdálo, že máme Polsku co závidět na druhou stranu i zdejší nově odhlasovaný zákon má své mouchy. Jak už naznačuji v titulku dnešního článku pro celkový dopad na peněženku uživatele je důležitá přesná formulace zákona a ten říká jasně, že přístup k Internetu je osvobozen od DPH. To však zřejmě nebude to samé, jako kdyby na služby přístupu k Internetu byla uvalena "nulová" DPH.

V jiném článku se můžeme dočíst vysvětlení od Jaromíra Lacinskeho, ředitele společnosti Energis, který mimo jiné nabízí služby přístupu k Internetu s vícero polskými portály (kromě jiného i Gazeta.pl nebo Onet.pl). Osvobození přístupu k Internetu od DPH mimo jiné zvýší také náklady providerů a operátorů, což může paradoxně vést k zvýšení cen pro koncového zákazníka. Jak je to vůbec možné? Pokusím se o nějaké srozumitelné vysvětlení. Pokud by došlo k osvobození koncové ceny od DPH, tak by si poskytovatel Internetu nemohl odpočítat DPH ze svých vstupních nákladů. Pokud by byla DPH nulová, tak by tak učinit mohl. Ještě jednodušeji řečeno, přijetím zákona se Internetový operátoři ze dne na den stali neplatiči DPH (nebo pouze částečnými). Nemůžou si tedy odpočítat DPH za různé služby, které sami nakupují a rostou jim tak náklady.

Osvobození od DPH v praxi znamená, že tam ta daň skutečně vůbec není, kdežto nulová daň z právnického hlediska existuje ( jen je třeba časově pozastavená). Co se týká kabelovek a telekomunikačních operátorů, ti si budou moci odpočítat DPH pouze proporcionálně tomu, kolik jejich služeb je zdaněno DPH. Pokud tedy 2/3 služeb UPC (kabelová televize) budou zatížené DPH a 1/3 služeb (v tomto případě internetové připojení Chello) bude úplně osvobozena od DPH, potom si UPC bude moci odpočítat ze svých nákladů pouze 2/3 z DPH, kterou sama zaplatila za jiné služby.

V současné době se na připojení k Internetu vztahuje 7 procentní DPH. Pokud tedy zákon podepíše prezident a vstoupí tak v platnost, mohlo by dojít paradoxně ke zvýšení ceny pro koncového uživatele. Pod zvýšením je však třeba chápat nárůst ceny proti současnému stavu, kdy je Internet zatížen 7 procentní DPH. V žádném případě však Poláky nečeká takové zdražení, ke kterému by došlo v případě odsouhlasení DPH ve výši 22 procent.

Co dodat na závěr ? Když k takovému kroku našlo odvahu Polsko, proč by se nemohly připojit státy jako Česko, Slovensko nebo Maďarsko? Možná, že kdyby „rebelujících“ států bylo víc, snadněji by se jim prosazovaly změny v legislativě EU. Dle mého názoru je postoj EU trochu schizofrenní. Na jednu stranu EU velmi dobře ví, jaká je koupěschopnost obyvatelstva v kandidátských zemích a že penetrace Internetu je v kandidátských zemích ve srovnání se zeměmi EU poloviční. Na straně druhé striktně vyžaduje dodržování i takových dohod a směrnic, které jednoznačně rozvoji Internetu v přistupujících zemích nepomůžou, ale spíše uškodí.

Internet pro všechny
Miloslav Sova

Článek ze dne 16. března 2004 - úterý