logo itpoint.cz

Poptávka po IT profesi testerů se meziročně zvýšila na trojnásobek

Jen za poslední rok se počet pracovníků nové profese testerů v mnoha IT firmách zvýšil o desítky procent. Pozici testera řada manažerů dlouho podceňovala. Díky vysoké poptávce po těchto inženýrech kvality jich je nyní na trhu práce naprostý nedostatek. Tato profese vyžaduje kromě nadšení i extrémní preciznost - proto v ní vynikají i ženy.

Trh informačních technologií je opět ve víru nových trendů. Čím dál větší zájem je o relativně novou profesi - o testery. Ti mají za úkol ověřit, zda byly všechny požadavky definované zákazníkem splněny, a nalézt v klíčových oblastech i tu nejmenší chybu. Zároveň prověřují, zda je software pro koncové uživatele srozumitelný a spolehlivý. Díky testerům se tak nestane, aby nové softwarové řešení způsobilo více problémů než užitku. Důvody zvýšené poptávky po nové profesi jsou, podle odborníků, hned dva - firemní rozpočty a změna v přístupu ke kvalitě.

"Oproti loňsku je poptávka po této profesi trojnásobná. Zájem o testery roste především na konci roku. Firmy se vždy v tomto období snaží vyčerpat peníze, které mají vyhrazené na IT, a investují v mnoha případech právě do rozvoje nových softwarových řešení, pro které je ověření kvality stěžejní. Za poslední rok se, díky rostoucímu zájmu, náš tým testerů rozrostl o 150 procent," upozornil ředitel konzultační a technologické společnosti Logos Pavel Šťovíček.

Rostoucí poptávka se ovšem dá vysvětlit i změnou v myšlení IT manažerů. "Manažeři IT si konečně začali uvědomovat, že rozhodně neplatí, že software od kvalitního programátora není třeba testovat. Práce testera se navíc dotýká návrhu řešení, ověření, zda návrháři respektovali požadavky a případně, zda požadavky jsou správně pochopeny a uchopeny tak, aby naplnily potřeby uživatelů. Z testování se během posledních dvou let stala samozřejmá součást tvorby softwaru, která má zaručit jeho odpovídající kvalitu. Na pozice testerů se přestali nabírat neúspěšní programátoři, testeři se naopak stali plnohodnotnou součástí vývoje softwaru. Dnes si jen málo renomovaných firem dovolí dát uživatelům neodzkoušený produkt," vysvětlil změnu v trendu šéf testerů společnosti Logos Dušan Vaněk.

Podle Dušana Vaňka se dobří testeři dají rozdělit do dvou skupin. "První z nich jsou velmi zodpovědní a pečliví ověřovatelé, kteří podle návodu pečlivě otestují produkt a naleznou případné chyby. Druhá skupina - testanalytici - je na vyšší úrovni. Tito testeři dokáží navíc rozpoznat, co je a není důležité testovat a vymyslet i způsob, jakým testování provedou. Nejen že naleznou a rozpoznají produktové chyby, ale po analýze těchto chyb dokáží upozornit i na další nedostatky - například v procesu tvorby softwaru," vyjmenoval Dušan Vaněk.

Změna v přístupu k IT profesím se podle personalistů opravdu odehrála za pět minut dvanáct. "Pozici testera řada manažerů donedávna podceňovala, ale jen do té doby, než začal být absolutní nedostatek uchazečů o tuto pozici. Jestliže se říká o lidech z IT, že jsou "jiní", pak o testerech to platí dvojnásob, neboť jejich zapálení pro práci je mezi IT odborníky výjimečné. Řada z nich je schopna pracovat dnem i nocí do úmoru jen pro dobrý pocit, že software, který předávají, je perfektní. Z toho vyplývá i poměrně nízká fluktuace a vysoká loajalita testerů k firmě. Je také zajímavé, že v této profesi velmi často pracují i ženy a jsou velmi úspěšné, neboť je zde kladen velký důraz na přesnost a pečlivost, což jsou vlastnosti, kterými ženy vládnou mnohem častěji než muži," vysvětlil zvláštnost IT pracovního trhu Jan Turek z personální agentury S.T.UNITE consulting, která se na odborníky z IT sektoru specializuje. Práce testerů proto bývá na trhu ohodnocena asi 25 tisíci korunami měsíčně. V případě testanalytiků se částka zpravidla pohybuje mezi 30 až 45 tisíci korunami.

"O testerech se dá s lehkou nadsázkou říci, že jde o profesionální pesimisty. Bezchybné zpracování projektu a vysoká garance dlouhodobé spolehlivosti vypracovaného řešení vyžadují jeho naprosté prozkoumání a zatížení ještě před odevzdáním klientovi. Tester musí umět vyzkoušet nejen všechny očekávané, ale i ty nepředpokládané kombinace funkčnosti aplikace a chování uživatele," vyjmenoval Pavel Šťovíček, šéf firmy Logos, která mimo jiné testuje aplikace pro telekomunikačního operátora Eurotel.

Základními požadavky na testera jsou znalost modelovacího jazyka UML, vysoká uživatelská zdatnost v operačních systémech Microsoft nebo Unix, znalost různých typů softwaru z pohledu funkčnosti, ovládání a samozřejmě vědomosti o procesech testování. "Z obecných předpokladů po testerech požadujeme především schopnost rychle pochopit řešený problém, logické, tvůrčí i analytické myšlení. A samozřejmě schopnost porozumění softwarovým selháním a chybám, pečlivost, důslednost a zodpovědnost. Stejně jako v jakékoli IT profesi je nezbytné sebevzdělávání," shrnul Dušan Vaněk z konzultační a technologické společnosti Logos.

Logos

Článek ze dne 8. prosince 2004 - středa