logo itpoint.cz

Postižení se zdražení telefonů nemusí bát

V týdeníku Nedělní svět z 1. srpna 2004 v článku "Mlynář chce od postižených 300 Kč" jeho autorka dost závažným způsobem zjednodušila změny, které zdravotně postiženým přinese připravovaný zákon o elektronických komunikacích. " Rád bych tuto citlivou věc uvedl na pravou míru" - uvádí ministr informatiky Vladimír Mlynář.

V týdeníku Nedělní svět z 1. srpna 2004 v článku "Mlynář chce od postižených 300 Kč" jeho autorka dost závažným způsobem zjednodušila změny, které zdravotně postiženým přinese připravovaný zákon o elektronických komunikacích. Rád bych tuto citlivou věc uvedl na pravou míru.

Podle připravovaného zákona budou i nadále platit úlevy pro nákup nebo pronájem speciálně vybavených telefonních přístrojů. Zde se tedy nic nemění. Jinak však budou stanovena pravidla, která určují, kdo má nárok na zvýhodněný tarif, tedy levnější telefonování. Zatímco dnes má na zvýhodněný tarif automaticky nárok každý držitel průkazky ZTP, podle nového zákona to budou jen držitelé průkazky ZTP s nízkými příjmy nebo zvláštními sociálními potřebami. Logika je jasná: pomoc mají dostávat jen ti, kteří ji skutečně potřebují. Po vstupu zákona v platnost (zřejmě začátkem příštího roku) tedy bude muset dojít k definici toho, kdo všechno spadá do kategorie „nízkých příjmů", a je přirozené, že se zvlášť přihlédne ke zvýšeným finančním nárokům zdravotně postižených lidí. Každopádně samotný zákon nijak nepoškozuje ty zdravotně postižené, pro které představují náklady spojené s využíváním telefonní služby neúnosnou finanční zátěž. Do doby, než dojde ke změně, zákon ukládá operátorům poskytovat stejné výhody jako dosud. Návrh zákona je k dispozici ZDE.

A ještě jednu věc uvedenou v textu musím uvést na pravou míru - návrh zákona jsme se zástupci zastřešujících organizací zdravotně postižených konzultovali a opakovaně vysvětlovali skutečný stav věci. To, že se informace nedostaly ke všem zdravotně postiženým, však už nemůže být má odpovědnost.

Vladimír Mlynář
MI ČR

Článek ze dne 12. srpna 2004 - čtvrtek