logo itpoint.cz

Pražský seminář představil projekt EGEE

Sdružení Cesnet a Masarykova univerzita v Brně uspořádaly 26. října v Praze úvodní seminář projektu EGEE (Enabling Grids for E-SciencE). Hlavním tématem semináře byla celoevropská gridová infrastruktura, která je budována v rámci projektu EGEE, jenž je součástí 6. rámcového programu EU.

Sdružení Cesnet a Masarykova univerzita v Brně uspořádaly 26. října v Praze úvodní seminář projektu EGEE (Enabling Grids for E-SciencE). Hlavním tématem semináře byla celoevropská gridová infrastruktura, která je budována v rámci projektu EGEE, jenž je součástí 6. rámcového programu EU (viz http://eu-egee.org).

Účastníci semináře získali základní poznatky o aplikačních oblastech, pro které je toto prostředí určeno, a také o tom, jak postupovat při zájmu o adaptaci dalších aplikací. Součástí semináře určeného odborné veřejnosti byla i ukázka základů práce v gridovém prostředí.

Dvouletý projekt EGEE byl oficiálně zahájen v dubnu letošního roku. S rozpočtem přes 35 milionů eur si klade za cíl propojit evropské národní, regionální i tematicky orientované gridy do jednotné evropské gridové infrastruktury. Ta bude již v průběhu řešení projektu k dispozici akademickým zájemcům o výpočetní nebo datové kapacity. Na řešení projektu se podílí sedmdesát institucí ze všech zemí Evropy, z Ruska i USA, o spolupráci mají zájem i asijské země, např. Japonsko nebo Jižní Korea. Českou republiku v projektu zastupuje sdružení Cesnet (viz http://egee.cesnet.cz/cms/opencms/cs/).

Celá infrastruktura bude z velké části postavena na klastrových řešeních, čemuž bude odpovídat i portfolio aplikací cílených na tento typ gridu. V roce 2004 má být vlastní gridová infrastruktura postavena na 25 uzlech (centrech) s celkovou kapacitou cca 5 tisíc procesorů a 50 terabytů disků. Na konci dvouletého projektu (již dnes se ale počítá s jeho prodloužením) by mělo být do EGEE gridu zapojeno na 100 center s 50 tisíci procesory a jedním petabytem diskové kapacity.

Projekt je rozčleněn do tří vzájemně souvisejících oblastí. Těmi jsou :

Česká republika se podílí na všech těchto základních oblastech, přitom v oblasti vývoje middleware jako jediná ze zemí střední, ale i jižní či jihozápadní Evropy.

Prezentace příspěvků, které na semináři zazněly, naleznete ZDE.

Cesnet

Článek ze dne 29. října 2004 - pátek