logo itpoint.cz

Přední výrobci bezdrátových technologií provedli první společné testy interoperability technologie Push-to-Talk over Cellular

Společnosti Ericsson, Motorola a Siemens ohlásily první společné testy interoperability technologie PoC, díky které mohou být mobilní telefony použity jako vysílačky - komunikace pouhým stisknutím tlačítka. Tvůrci technologie, která je již nyní populární v Severní Americe, očekávají další úspěch v Evropě a Asii. Klíčem k širokému přijetí je ovšem právě interoperabilita. Koncoví uživatelé chtějí mobilní telefony s funkcí PoC používat v libovolné síti na světě a nestarat se o to, zda jsou sítě vzájemně kompatibilní.

Společnosti Ericsson, Motorola a Siemens ohlásily první společné testy interoperability technologie "Push-to-Talk over Cellular" (PoC). Testy by měly operátorům sítí zajistit snadnou integraci, interoperabilitu a především konkurenční prostředí pro spuštění komerčních služeb PoC. Uživatelům poskytne jednoduché a bezproblémové použití technologií Push-to-Talk.

Díky funkci PoC mohou být mobilní telefony použity jako vysílačky, a nabídnout tak okamžitou komunikaci pouhým stisknutím tlačítka. Tvůrci technologie, která je již nyní populární v Severní Americe, očekávají další úspěch v Evropě a Asii. Klíčem k širokému přijetí je ovšem právě interoperabilita. Koncoví uživatelé chtějí mobilní telefony s funkcí PoC používat v libovolné síti na světě a nestarat se o to, zda jsou sítě vzájemně kompatibilní.

Open Mobile Alliance (OMA) v srpnu 2003 představila první technickou standardní specifikaci Push-to-talk – PoC Phase One. Tento standard PoC podporují společnosti Ericsson, Motorola, Siemens a Sony Ericsson.

Právě nyní učinily tyto přední společnosti další krok vpřed úspěšným zahájením společných testů interoperability, které si kladou za cíl zrychlit dodání kompatibilních řešení PoC mobilním operátorům. První interoperabilní produkty a řešení by měly být uvedeny na trh ve druhém čtvrtletí 2004. Společnosti vyzývají i ostatní výrobce, aby se co nejdříve k testování připojili, a zajistili tak kompatibilitu přístrojů a serverů PoC všech dodavatelů. Společnost Nokia se k projektu nicméně stále nepřipojila a namísto toho podporuje své vlastní řešení.

O službě Push-to-Talk over Cellular

Technologie Push-to-Talk over Cellular se podobá komunikaci pomocí vysílačky. Je to prostředek pro rychlou komunikaci mezi jednotlivými uživateli i skupinovou komunikaci. Místo vytáčení čísla stačí stisknout tlačítko, které na displeji vyvolá tzv. „buddy list“ (seznam přátel), a vybrat osobu, s níž chcete mluvit. Po dalším stisknutí tlačítka vás příjemce ihned uslyší.

Vytvářet lze i skupinové hovory, tzn. že zprávu uslyší najednou všechny osoby uvedené na seznamu přátel – podobně jako při telefonické konferenci. Nyní již nemusíte posílat SMS nebo volat každému příjemci zvlášť, pouhým stisknutím tlačítka můžete zprávu poslat přímo celému okruhu přátel nebo kolegů.

Díky významnému posunu v poskytování telefonních služeb otevírá technologie PoC síťovým operátorům cestu k nové sféře hlasových služeb. Zkušenost prokázala, že uživatelé mobilních telefonů s funkcí PoC telefon používají častěji, a mobilním operátorům se tak zvyšují příjmy. Technologie PoC tak potenciálně přináší vysoký výnos ze stávající infrastruktury při relativně nízkém riziku.

Služba PoC je navíc vhodná pro celou řadu segmentů trhu – počínaje uživateli, kteří vyžadují okamžitou komunikaci, přes malé a středně velké firmy až po velké podniky, které potřebují častou výměnu kontaktů.

O specifikaci PoC Phase One

Přední dodavatelé bezdrátového průmyslu vytvořili specifikaci PoC Phase One, aby zajistili interoperabilní řešení Push-to-Talk pro standardní mobilní sítě. Specifikace by měla zabránit fragmentaci trhu a pomoci prosadit rychlé příjmutí PoC tím, že koncovým uživatelům na celém světě poskytne jednoduché a bezproblémové použití technologie Push-to-Talk.

Aliance OMA chce tuto specifikaci dále rozšířit pomocí širší zpětné vazby z oboru. Produkty podle stávající specifikace PoC vytváří velké množství dodavatelů. Jde o jedinou Push-to-Talk specifikaci dostupnou mnoha dodavatelům, jež tuto službu definuje prostřednictvím paketově orientovaných sítí s pomocí subsystému IP Multimedia Subsystem (IMS), který definovaly asociace 3GPP a 3GPP2.

Pokračující práce aliance OMA naznačuje, že v budoucnu budou přidány další funkce, např. síťové rozhraní Network-to-Network Interface (NNI), které zprostředkuje komunikaci mezi operátory.

Siemens

Článek ze dne 25. března 2004 - čtvrtek