logo itpoint.cz

Představenstvo Telecomu se svých odměn vzdát nehodlá

Odměny mají od příštího roku dostávat členové statutárních orgánů podle zvýšení ceny akcií firmy proti kurzu loni na podzim. Prémie mohou dosáhnout několika milionů korun ročně. Vydělají-li akcionáři 100 korun, na odměnách bude rozděleno výrazně méně, než 90 haléřů ...

Představenstvo Českého Telecomu se nehodlá vzdát odměn, které mu v rámci motivačního programu schválila červnová valná hromada firmy. Podle mluvčího Vladana Crhy by takový krok postrádal smysl. "Odměny pro členy managementu jsou výkonnostní. Pokud budou dělat svoji práci dobře a zvýší se hodnota společnosti, budou mít nárok na odměny. V opačném případě bude odměna nulová," vysvětlil.

Odměny mají od příštího roku dostávat členové statutárních orgánů podle zvýšení ceny akcií firmy proti kurzu loni na podzim. Prémie mohou dosáhnout několika milionů korun ročně. "Vydělají-li akcionáři 100 korun, na odměnách bude rozděleno výrazně méně, než 90 haléřů," dodal Crha.

Po kritice části politiků a médií se odměn minulý týden vzdalo pět členů dozorčí rady, která byla do motivačního programu rovněž zapojena. Z patnáctičlenné rady mělo na odměny nárok deset členů. Pět zástupců státu, včetně předsedy rady Jiřího Hurycha, se účasti v programu vzdalo. Nárok tak stále mají pouze členové volení do rady za zaměstnance, se kterými chce Hurych tento krok projednat na nejbližším zasedání.

Ministr financí Bohuslav Sobotka považuje odměny za standardní nástroj podpory zvyšování hodnoty firmy v souvislosti s chystanou privatizací. Podobný názor má i vedení Fondu národního majetku, které pro odměny na červnové valné hromadě hlasovalo. Proti je ministr informatiky Vladimír Mlynář a o snížení odměn chtějí tento týden jednat někteří poslanci ČSSD.

Program schválila devadesátiprocentní většinou hlasů červnová valná hromada společnosti. Pro odměny podle mluvčího hlasovali zástupci státu i soukromí akcionáři.

Prémie, které jsou obvyklé ve velkých soukromých firmách, kritizovali u polostátního Telecomu vládní i opoziční politici.

ČTK

Článek ze dne 29. září 2004 - středa