logo itpoint.cz

Přenos TV signálu z MS v ledním hokeji zajistí Český Telecom

Z Prahy i Ostravy budou prostřednictvím datové sítě Českého Telecomu přenášeny pro Českou televizi dva nezávislé signály. Jeden pro domácí diváky a druhý do mezinárodní sítě pro fanoušky hokeje v zahraničí.

Přenos televizního signálu při nadcházejícím Mistrovství světa v ledním hokeji bude technicky zajišťovat Český Telecom. Z Prahy i Ostravy budou prostřednictvím datové sítě Českého Telecomu přenášeny pro Českou televizi dva nezávislé signály. Jeden pro domácí diváky a druhý do mezinárodní sítě pro fanoušky hokeje v zahraničí.

"Zajištění tak náročné akce jakou je Mistrovství světa dokládá posilování pozice Českého Telecomu v oblasti přenosu televizního vysílání," uvedl Roman Stupka, výkonný ředitel pro prodej. "V budoucnosti se chceme podílet na rozvoji digitálního televizního vysílání v ČR," doplnil Roman Stupka.

Oproti standardnímu řešení budou zajišťovat přenos signálu této mimořádně významné akce dvě speciálně vybavená přenosová vozidla z každého stadionu. Pro další distribuci obrazového signálu, zvuku a dat je připraveno několik na sobě nezávislých optických tras.

Přímé televizní přenosy, včetně propojení jednotlivých stadiónů, zajistí Český Telecom na základě dlouhodobé smlouvy s Českou televizí. Smlouvu o zajišťování přenosu signálu na televizní vysílače po celém území České republiky, propojení jednotlivých studií, zajišťování mobilních (např. sportovních, kulturních) přenosů a dalších telekomunikačních služeb, podepsal Český Telecom s Českou televizí v květnu 2001 po svém vítězství ve výběrovém řízení (detaily ZDE).

V přenosových vozidlech je obrazový signál převáděn z normy SDI do komprimované formy MPEG2. Poté se prostřednictvím ATM/IP multiservisní sítě přenáší do studií České televize. Po finálním zpracování v těchto studiích je výsledný digitálně komprimovaný obraz šířen pro všechny české diváky opět ATM/IP sítí Českého Telecomu na jednotlivé pozemní vysílače.

Technologie ATM/IP vytváří vysokorychlostní, multimediální prostředí pro integrovaný přenos dat, hlasu i obrazu.V ATM/IP síti se spojují výhodné vlastnosti garantované kvality přenášených dat s efektivitou a flexibilitou datových služeb. ATM/IP síť Českého Telecomu tvoří vybudovaná rozsáhlá síť datových uzlů po celém území státu. Je postavena tak, aby byla schopna trvale garantovat kvalitu a spolehlivost potřebnou pro tak náročnou aplikaci, jako je přenos televizního programu, který probíhá v reálném čase a jehož kvalitu mohou přímo posoudit milióny diváků.

Přenosová vozidla

Český Telecom vybudoval pro službu přímých mobilních přenosů celkem 5 specielně upravených spojových kompresních vozů. Každý je v hodnotě přesahující několik mil. Kč. Pětici těchto vozů doplňují ještě 3 automobily vybavené RR a laserovou technologií schopné propojit vozidla i z míst kde není zavedena ATM síť nebo optická infrastruktura Českého Telecomu.

Exteriér vozidel (482 kB)
Interiér vozidla 1 (952 kB)
Interiér vozidla 2 (1206 kB)

Český Telecom

Článek ze dne 15. dubna 2004 - čtvrtek