logo itpoint.cz

Při hledání kupce Českého Telecomu bylo osloveno více než 30 firem

Podle zdroje seznámeného s průběhem procesu se v drtivé většině jedná o zahraniční subjekty - podíl telekomunikačních firem a finančních investorů je zhruba vyrovnaný. Dosavadní odezva na výzvu o předběžné vyjádření zájmu je podle zdroje velmi dobrá.

Stát prostřednictvím poradenského konsorcia Credit Suisse First Boston a České spořitelny oslovil přes 30 potenciálních zájemců o Český Telecom. Podle zdroje seznámeného s průběhem procesu se v drtivé většině jedná o zahraniční subjekty - podíl telekomunikačních firem a finančních investorů je zhruba vyrovnaný. Dosavadní odezva na výzvu o předběžné vyjádření zájmu je podle zdroje velmi dobrá.

Zjištění zájmu potenciálních investorů by mělo vládě pomoci při výběru varianty, kterou bude Telecom prodávat. Ve hře je buď prodej celého 51procentního podílu jednomu zájemci, nebo nabídka akcií na kapitálových trzích, případně kombinace variant. Vláda se měla volbou postupu při privatizaci zabývat v říjnu. Materiál, který má předložit poradce a FNM, však stále není hotov. Podle vyjádření místopředsedy FNM Pavla Kuty pro ČTK se dostane na stůl kabinetu zřejmě až v první polovině listopadu.

FNM počítá s příjmy za prodej Telecomu v rozpočtu na příští rok bez ohledu na zvolenou variantu. Někteří analytici se obávají, že v případě pomalejšího prodeje jednomu zájemci se inkaso peněz může kvůli schvalovacímu procesu antimonopolních orgánů EU zpozdit až do roku 2006.

Podle dřívějších informací má o Telecom zájem například dánská TDC spolu s Goldman Sachs, britský Vodafone, tuzemská finanční skupina PPF či mobilní operátor Orange. Mezi zájemci by údajně mohli být i finanční investoři Apax Partners, Blackstone Group či CVC Capital Partners, kteří se o majoritu ve firmě zajímali již před dvěma lety. Zájem naopak nemá Swisscom či Deutsche Telekom, o kterých se v minulosti také hovořilo.

Výnos z prodeje Telecom ekonomové odhadují mezi 50 a 65 miliardami korun. Český Telecom má nyní tržní kapitalizaci kolem 105 miliard korun. Na burze se obchoduje téměř 49 procent akcií firmy. Telecom drží 100 procent v mobilním operátoru Eurotel.

ČTK

Článek ze dne 5. října 2004 - úterý