logo itpoint.cz

Případem odposlechů se možná bude zabývat sněmovní komise pro BIS

Čtyři roky starým případem, při němž Bezpečnostní informační služba (BIS) odposlouchávala některé lidi kvůli údajně nestandardním postupům při vydávání bezpečnostních prověrek, se možná bude zabývat sněmovní komise pro kontrolu BIS.

Čtyři roky starým případem, při němž Bezpečnostní informační služba (BIS) odposlouchávala některé lidi kvůli údajně nestandardním postupům při vydávání bezpečnostních prověrek, se možná bude zabývat sněmovní komise pro kontrolu BIS. V rozhovoru pro ČTK to připustil její předseda Jan Klas (ODS).

Klas chce nejprve požádat ředitele BIS Jiřího Langa, zda bude ochoten poslancům prověřeným na nejvyšší stupeň "přísně tajné" poskytnout zprávy o odposleších bývalého bezpečnostního ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Martina Hejla i lidí z okolí Grosse - mediálního poradce Andreje Surňaka a bývalého ředitele NBÚ Tomáše Kadlece. Druhým krokem bude podle Klase rozhodnutí o případném svolání sněmovní komise.

Klas připomněl, že problémy kolem prověrek se poslanci zabývali už před třemi roky. Neměli ale tehdy k dispozici dnešní informace MfD, podle nichž operace BIS skončila kvůli chybě počítačového systému. Jeden z odposlechů totiž počítač omylem místo do BIS poslal do centrály Národní protidrogové centrály, napsala MfD s tím, že v tomto odposlechu figuroval přímo Gross.

Mluvčí BIS Jan Šubert sdělil, že služba nebude zmíněné záležitosti jakkoli komentovat. "Služba se nikdy nevyjadřuje, čím se konkrétně zabývá v rámci své zákonné působnosti," uvedl.

MfD napsala, že zprávu BIS o odposleších si vyžádá policie, která se minulý týden začala podezřelými prověrkami zabývat. Mluvčí Policejního prezidia David Kubalák potvrdil, že policie se na základě trestního oznámení nevládní organizace Růžový panter případem zabývá. "Policie prověřuje všechny okolnosti, ale jednotlivé kroky nebudu specifikovat," uvedl. Případ vyšetřuje útvar odhalování korupce a finanční kriminality.

MfD napsala, že zpráva BIS o nestandardních způsobech vydávání prověrek dodnes leží na Úřadu vlády. Pracovníci jeho tiskové odboru se dnes nevyjádřili k tomu, zda je tam stále a jaký byl její osud. "Nemáme o tom zatím žádné informace," řekl Jindřich Marek z tiskového odboru.

Předseda sněmovního branného výboru Jan Vidím (ODS) řekl, že se dotáže premiéra Grosse, co se kolem celé záležitosti děje. Z jeho vyjádření ale vyplynulo, že branný výbor se zatím nechystá speciálně touto kauzou zabývat. Vidím si obecně klade otázku, komu slouží to, že se teď znovu otevřel několik let starý případ.

Vidím připomněl, že branný výbor minulý týden požádal Grosse, aby součástí chystaného nového zákona o ochraně utajovaných skutečností byla i možnost veřejné kontroly činnosti NBÚ.

Hádky mezi BIS a NBÚ o hodnověrnost prověrek kulminovaly před třemi roky, kdy se jimi zabýval sněmovní branný výbor. Jeho tehdejší šéf Petr Nečas (ODS) uvedl, že mezi BIS a NBÚ byl spor o způsob provádění prověrek, věrohodnost osob a "výstupy" obou institucí. Výbor se už tehdy zabýval vztahy mezi BIS a NBÚ po zveřejnění informací, že BIS sleduje pracovníky NBÚ právě kvůli podezření, že manipulují s výsledky prověrek.

Při objasňování kauzy na sebe podali trestní oznámení i šéf sněmovní komise Klas a tehdejší ředitel BIS Jiří Růžek. BIS nahrála telefonický rozhovor Klase s Kadlecem, při němž měl poslanec údajně vyzradit tajné informace. To ale Klas odmítl. Kvůli telefonickému odposlechu podal na Růžka trestní oznámení. Ředitel BIS ho naopak podal na Klase kvůli úniku utajovaných skutečností.

Spory mezi BIS a NBÚ měly patřit také mezi důvody, proč jejich šéfové Růžek a Kadlec před rokem současně ze svých funkcí odstoupili. Opozice ale tehdy tvrdila, že důvodem rezignace byly i mocenské soupeření mezi expremiérem Vladimírem Špidlou a Grossem. Růžek byl totiž považován za Špidlova člověka, Kadlec zase za chráněnce Grosse. Podle tehdejších neoficiálních informací sloužil Růžek Špidlovi jako mocenský nástroj proti Grossovi a jeho politický ambicím.

ČTK

Článek ze dne 29. září 2004 - středa