logo itpoint.cz

Pro prodej Telecomu přes trh je údajně většina ministrů

Prodej státního podílu v Českém Telecomu přes kapitálové trhy preferuje podle materiálu MF nejméně 11 ministrů. Čtyři ministři jsou pro prodej balíku strategickému investorovi nebo pro kombinaci obou variant a zbytek se jasně nevyjádřil. Vláda v úterý nerozhodne a způsob prodeje vybere o týden či 14 dní později.

Prodej státního podílu 51,1 procenta v Českém Telecomu přes kapitálové trhy preferuje podle materiálu ministerstva financí nejméně 11 ministrů. Čtyři ministři jsou pro prodej balíku strategickému investorovi nebo pro kombinaci obou variant a zbytek se jasně nevyjádřil, uvádí materiál pro úterní zasedání vlády, kde by se měl kabinet prodejem zabývat.

Podle několika zdrojů však vláda v úterý nerozhodne a způsob prodeje vybere o týden či 14 dní později. Příští pátek totiž ministerstvo financí pořádá seminář, kde chce jednotlivým ministrům vysvětlit jednotlivé varianty.

Ministerstvo financí navrhlo vládě usnesení, podle kterého by v případě prodeje přes trh rozhodovalo o jednotlivých krocích transakce, časovém harmonogramu a minimální ceně samo. V případě dalších dvou způsobů by je ministerstvo mělo podrobněji rozpracovat, navrhnout časový harmonogram a předložit znovu vládě.

Podle materiálu pro vládu, který má ČTK k dispozici, preferují variantu prodeje přes kapitálové trhy ministerstva, financí, životního prostředí, zdravotnictví, kultury, dopravy, obrany, zemědělství, vnitra, práce a sociálních věcí, zahraničních věcí a místopředseda vlády pro ekonomiku. K prodeji přes trh se dříve přikláněl i premiér Stanislav Gross, pokud by cena nebyla příliš nízká. Jeho současné stanovisko není známo.

Pro prodej jednomu investorovi jsou ministerstvo průmyslu a obchodu a resort školství. Ministerstvo pro místní rozvoj navrhuje kombinaci nejprve hledání strategického investora a v případě neúspěchu nabídku na kapitálových trzích, případně odložení prodeje. Dvoukolový prodej jednomu zájemci prosazuje i ministerstvo informatiky.

S předpokládaným výnosem z privatizace počítá státní rozpočet na příští rok. Ekonomové odhadují cenu na 50 až 65 miliard korun.

ČTK

Článek ze dne 15. listopadu 2004 - pondělí