logo itpoint.cz

Prodej Telecomu přes zahraniční burzu korunu neposílí

Pokud by stát chtěl prodat Český Telecom přes kapitálový trh a neposílit přitom českou měnu, musel by akcie prodávat přímo za eura přes zahraniční burzu. Vláda by pak utržená eura směnila na koruny mimo trh skrz devizové rezervy České národní banky.

Pokud by stát chtěl prodat Český Telecom přes kapitálový trh a neposílit přitom českou měnu, musel by akcie prodávat přímo za eura přes zahraniční burzu. Vláda by pak utržená eura směnila na koruny mimo trh skrz devizové rezervy České národní banky. Vyplývá to z odpovědí analytiků pro ČTK. Na českém kapitálovém trhu se totiž standardně obchoduje v korunách a vyšší poptávka po české měně vede k jejímu posílení.

Vláda by měla rozhodnout o způsobu prodeje 51 procent akcií Českého Telecomu 1. prosince. S předpokládaným výnosem z privatizace počítá státní rozpočet na příští rok. Ekonomové odhadují cenu na 50 až 65 miliard korun.

Kromě prodeje přes kapitálový trh je ve hře i přímý prodej strategickému investorovi, kdy by vláda utržená eura uložila na zvláštní účet u centrální banky a zvýšila její devizové rezervy.

Právě spekulace o prodeji Telecomu přes kapitálový trh stály za posílením koruny v předchozích dnech. Příliš silná koruna je přitom hrozbou pro exportéry a následně i pro ekonomický růst.

Guvernér ČNB Zdeněk Tůma ve čtvrtek naznačil, že lze Telecom prodat přes trh, aniž by to mělo dopad na kurz koruny. Podrobnosti ale odmítl uvést s tím, že o detailech ještě nediskutoval s ministrem financí.

"Podle našeho názoru může vláda prodávat akcie Českého Telecomu přímo za eura a následnou konverzi do korun provést prostřednictvím tzv. privatizačního účtu přes ČNB a mimo devizový trh," uvedl analytik České spořitelny David Navrátil. Použití privatizačního účtu si podle něj vyžádá obnovení dohody mezi vládou a ČNB.

Markéta Šichtařová z Next Finance to ale až tak optimisticky nevidí. "Problém je v tom, že nestačí pouze eliminovat konverze kapitálu do korun za účelem koupě akcií, ale je hlavně nutné přesvědčit trh, že je zbytečné na zpevnění koruny spekulovat. A tady jde spíš o psychologii než o techniku," řekla Šichtařová.

"Český devizový trh stále spekuluje na privatizaci Telecomu přes kapitálový trh, zatímco akciový trh jde opačným směrem a sází na prodej strategickému investorovi," uzavřela analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

ČTK

Článek ze dne 29. listopadu 2004 - pondělí