logo itpoint.cz

Projekt Samsung Wireless Olympic Works definuje novou úroveň komunikace

SGH-i530 jako telefon WOW podporuje olympijské hry v Aténách 2004. WOW - zkratka pro Wireless Olympic Works - je projekt společnosti Samsung, který má přinést na letošní olympijské hry v Aténách veškeré možnosti digitálních informačních technologií. Přesvědčení společnosti Samsung o možnostech bezdrátové technologie vedlo k vytvoření jedinečného a inovativního informačního nástroje založeného na kapesním zařízení SGH- i530.

SGH-i530 jako telefon WOW podporuje olympijské hry v Aténách 2004.

WOW - zkratka pro Wireless Olympic Works - je projekt společnosti Samsung, který má přinést na letošní olympijské hry v Aténách veškeré možnosti digitálních informačních technologií. Přesvědčení společnosti Samsung o možnostech bezdrátové technologie vedlo k vytvoření jedinečného a inovativního informačního nástroje založeného na kapesním zařízení SGH- i530. Představitelům a pořadatelům organizačního výboru ATHOC (ATHENS 2004 Organising Committee for the Olympic Games) má systém pomoci účinně a hladce řídit olympijské hry. WOW jim umožňuje bezdrátově přijímat olympijské informace, které byly dříve k dispozici pouze v prostředí pevných sítí. Pod záštitou výboru ATHOC a ve spolupráci s celosvětovým olympijským partnerem, společností Schlumberger, a řeckým hlavním národním sponzorem Cosmote vytvořil Samsung vysoce sofistikované a spolehlivé vybavení pro bezdrátovou komunikaci sportovních informací.

Bezdrátová vize

Projekt WOW byl navržen tak, aby umožnil představitelům, důležitým osobám a pracovníkům ATHOC co nejefektivnější a nejflexibilnější přístup k informacím, které jsou potřeba při organizaci olympijských her v Aténách.

WOW - postaven na standardech

Moderní mobilní zařízení (mobilní telefony a chytré telefony založené na platformách PDA) jsou silnými a flexibilními nástroji. Podobně jako osobní počítače dnes běžně obsahují funkce, které umožňují jejich majitelům získávat informace z veřejného WAPu a webových serverů, odesílat e-maily, přijímat zprávy v textovém formátu a samozřejmě také uskutečňovat telefonní hovory. To z nich dělá ideální nástroje pro pracovníky na akcích typu olympijských her, kde jsou pořadatelé široce rozptýleni, nacházejí se na vzdálených místech a daleko od centrálních zdrojů informací. Samsung využívá možnosti těchto zařízení a uvádí je do tohoto nepředvídatelného prostředí. Pořadatelům her tak poskytuje dříve nedostupný přístup k veškerým informacím o sportovištích, výsledcích i službách zákazníkům.

Vzhledem k tomu, že je systém WOW založen na existujících, vyzkoušených technologiích a standardech jako klient/server, Java, WAP, SMS a GPRS, je stejně spolehlivý a robustní jako podobný systém v prostředí pevných linek, tedy počítač s připojením k internetu. Neslouží jako náhrada technologie pro provozní řízení, která už tvoří páteř her, ale je úzce integrován s existujícími systémy a využívá informace, které byly dříve svázány s pevnou infrastrukturou. Tyto informace tak jsou přístupné kdekoli, kde jsou potřeba. Rozhodující je fakt, že bezdrátová technologie WOW umožní cenově výhodnější provoz a pomůže pořadatelům her podstatně efektivněji rozmisťovat pracovníky a nakládat s technickými prostředky při pořádání budoucích olympijských her.

Chytré telefony s funkcemi PDA rozšiřují možnosti komunikace

 SGH-i530 Základem programu WOW je chytrý telefon SGH-i530. Telefon používá operační systém Palm a je tedy kompatibilní se všemi aplikacemi, které jsou pro něj určeny, a zároveň přináší veškeré výhody fotomobilu Samsung. Je založen na operačním systému Palm OS 5.2.1 a poskytuje uživateli stálý přístup na internet a webové servery.

Integrované aplikace jako e-mailový klient a prohlížeč WAPu 2.0 dělají z telefonu SGH-i530 ideální (All-in-One) webový terminál pro různé potřeby.

Třípásmový chytrý telefon SGH-i530 pro sítě GSM/GPRS (900/1800/1900) prostřednictvím systému WOW poskytuje přístup k aktuálním pořadím v turnajích a zobrazuje aktuální medailové výsledky. Jeho funkce plánovače a organizéru pomáhají koordinovat složitý průběh her.
Díky barevným TFT displejům mají všechny rozpisy, tabulky a obrázky jasný obraz.

Hlavním vnitřním displejem je 16bitová dotyková obrazovka TFT s rozlišením 324 x 352 bodů a zobrazením 65,536 barev. Vnější OLED displej, který zobrazuje čas a stav, má rozlišení 96 x 128 pixelů.

Telefon SGH-i530 má 32 MB paměti RAM a slot SD/MMC, který podporuje karty SD/IO pro rozšíření paměťové kapacity. Kromě toho je vybaven standardním infračerveným portem. Dodává se s akumulátorem (1100 mAh), který vydrží 200 minut hovoru a 100 hodin v pohotovostním režimu. Reproduktor telefonu SGH-i530 podporuje polyfonní zvonění a standardní MIDI soubory.

Telefon má rozměry 87 x 54 x 26,9 mm a váží pouhých 190 g. Dodává se s mediálním softwarem Palm pro přehrávání zvuku a videa, prohlížečem WAPu 2.0, klientem zpráv MMS a e-mailu a podporou pro aplikace J2ME.

Pořadatelé olympiády mohou využívat vyspělé funkce mobilů Samsung (zejména chytrých telefonů), například službu multimediálních zpráv a e-mailovou aplikaci, jejímž prostřednictvím si mohou vyměňovat informace s plně zabezpečeným šifrováním a autentizací.

Co WOW dokáže ?

Systém WOW byl navržen tak, aby zvládl obrovské množství informací a služeb, které jsou běžnou součástí každodenní práce organizátorů olympiády. Několik příkladů :

Systém WOW umožňuje pracovníkům provádět všechny uvedené i další úkony přímo z jejich mobilních zařízení na místě, aniž by potřebovali neustálý přístup k počítači nebo jinému terminálu.

Systém WOW má čtyři hlavní součásti :

  1. Mobile INFO2004. Mobile INFO2004 - zkráceně m-INFO2004 - je bezdrátový informační portál, k němuž se přistupuje prostřednictvím mobilního telefonu. Z některého z nejnovějších modelů telefonů Samsung se uživatelé na portálu m-INFO2004 dostanou ke zprávám o hrách, rozpisům a výsledkům jednotlivých soutěží, seznamům medailí a řadě dalších informací - vše pouhými několika stisknutími tlačítek na mobilu. K těmto informacím lze přistupovat prostřednictvím chytrých telefonů i běžných mobilních telefonů. Představitelům výboru ATHOC, pracovníkům a důležitým osobám dodá Samsung mobilní telefony, které nejlépe vyhovují jejich potřebám a úkolům.

  2. Information on Demand. Tato součást systému WOW, zkráceně nazývaná IOD, bude doručovat automatická upozornění, aktualizace výsledků soutěží a zprávy o získání medaile vybranou zemí přímo na mobily. Uživatelé si mohou vybrat události a informace, jejichž aktualizace chtějí dostávat, na stránce preferencí modulu m-INFO2004. Jakmile budou známy výsledky vybrané soutěže, budou automaticky odeslány na telefon v podobě textové zprávy.

  3. Olympic Community Messaging. Služba zasílání zpráv, zkráceně nazývaná OCM, bude zodpovědným osobám i účastníkům posílat aktuální důležité informace o hrách a pomůže jim vyřizovat záležitosti jako zrušení nebo přesunutí nějaké akce. Služba OCM má tři součásti: službu upozornění na oficiální oznámení, která bude sloužit pro rozesílání důležitých oznámení zodpovědným činitelům her, službu zasílání zpráv o nouzových situacích, jež bude sloužit pro rozesílání informací záchranným složkám v případě nehody nebo požáru, a službu upozorňování na plán olympijského týmu, která bude sloužit pro rozesílání aktuálních informací o plánu a akcích. Vybrané skupiny lidí bude automaticky upozorňovat na změny nebo aktualizace, například podle jejich úlohy nebo určitého místa konání.

  4. Mobilní obsah. Samsung pro uživatele služby WOW vyvinul širokou paletu zábavního obsahu včetně olympijských písní, zvonění a speciálních her.

Při návrhu všech služeb WOW byl kladen důraz na zabezpečení, takže k nim může přistupovat pouze oprávněný personál. Do systému WOW se dostanou pouze uživatelé oficiálních olympijských zařízení pouze s oprávněnými telefonními čísly. V případě ztráty nebo krádeže bezpečnostní systém telefon zcela zablokuje a změní zařízení na neoprávněné.

Partnerství WOW

Vzhledem k rozsahu a složitosti systému WOW spolupracoval Samsung se zkušenými partnery a dalšími sponzory, aby vytvořil vysoce spolehlivý, robustní a bezpečný systém. Samsung zodpovídá za celkovou správu systému WOW, za dodávky hardwaru v podobě běžných mobilních telefonů a chytrých telefonů, za vývoj jádrového softwaru WOW, aplikací Mobile-INFO2004, IOD a OCM a finální prezentaci informací koncovému uživateli. Za ostatní aspekty technologie odpovídají jeho klíčoví partneři :

Systém WOW zcela změní způsob, jakým jsou pořádány a řízeny mezinárodní sportovní akce. Je to první systém, který pomocí nejnovějších bezdrátových standardů řeší specifické potřeby olympijských her a jejich pořadatelského personálu, přitom je pro uživatele snadno pochopitelný a snadno se s ním pracuje. Jako takový představuje jeden z nejdůležitějších příspěvků společnosti Samsung sportovnímu světu. Samsung a systém WOW určují nové standardy účinnosti a organizace, díky nimž bude první skutečně bezdrátová olympiáda úspěšnější než kdykoliv před tím. Společnost Samsung je hrdá na to, že toto všechno realizuje právě v Aténách, kolébce moderních olympijských her.

Samsung

Článek ze dne 11. srpna 2004 - středa