logo itpoint.cz

Propad akcií Telecomu před vládním jednání o privatizaci

Českému Telecomu se na pražské burze těsně před jednáním vlády o privatizaci majoritního státního podílu nedařilo. Jeho akcie propadly o 3,86 procenta na 346,6 koruny, když podle obchodníků byla důvodem nervozita investorů. Výsledek jednání vlády o Telecomu nebylo podle obchodníků možné rozluštit, a proto to zatím vypadalo, že se nejisté období může protáhnout.

Českému Telecomu se na pražské burze těsně před jednáním vlády o privatizaci majoritního státního podílu nedařilo. Jeho akcie propadly o 3,86 procenta na 346,6 koruny, když podle obchodníků byla důvodem nervozita investorů.

Prodeje postihly i jiné podniky, proto hlavní index PX 50 oslabil o 1,08 procenta na 1010,9 bodu a užší PX-D ztratil 1,07 procenta na 2505,8 bodu, uvedla burza. Výsledek jednání vlády o Telecomu nebylo podle obchodníků možné rozluštit, a proto to zatím vypadalo, že se nejisté období může protáhnout. "Je otázkou, co rozhodne vláda na svém zítřejším zasedání ohledně privatizace této telekomunikační firmy," mínil Patrik Komárek z makléřské firmy Cyrrus.

Vláda by podle názoru ministra financí Bohuslava Sobotky měla ve středu definitivně rozhodnout, zda svůj podíl prodá na finančních trzích nebo strategickému partnerovi. Pokud by zvolila variantu prodeje přes burzu, kterou podporuje Sobotka, mohla by privatizace začít ještě do konce letošního roku.

"Ve středu by mohlo dojít k jasnému rozhodnutí, což bychom považovali za velmi pozitivní překvapení," poznamenal k tomu analytik společnosti Atlantik finanční trhy Jan Schiesser s tím, že je zastáncem prodeje přes kapitálový trh.

ČTK

Článek ze dne 1. prosince 2004 - středa