logo itpoint.cz

První jednočipový integrovaný vysílač a přijímač GSM/GPRS s podporou všech čtyř používaných frekvencí

Společnost Berkana Wireless Inc., poskytovatel signálních integrovaných obvodů CMOS RF pro mobilní a bezdrátové telekomunikační technologie, představila jako první na světě nový integrovaný vysílač a přijímač GSM/GPRS s podporou všech čtyř používaných pásem. Vysílač a přijímač jsou přitom integrovány do jednoho malého integrovaného obvodu.

Společnost Berkana Wireless Inc., poskytovatel signálních integrovaných obvodů CMOS RF pro mobilní a bezdrátové telekomunikační technologie, představilajako první na světě nový integrovaný vysílač a přijímač GSM/GPRS s podporou všech čtyř používaných pásem. Vysílač a přijímač jsou přitom integrovány do jednoho malého integrovaného obvodu.

Vzorky čipu byly již zaslány předním zákazníkům a partnerům společnosti Berkana Wireles Inc. BKW9044 je prvním jednočipovým RF vysílačem a přijímačem pro GSM/GPRS s nízkošumovým zesilovačem signálu, který podporuje všechny čtyři používané GSM frekvence: 850 MHz, 900 MHz, 1,8 GHz a 1,9 GHz.

Díky tomu dochází ke značnému snížení rozměrů telefonních tištěných spojů a tím i k úspoře materiálů. Radiový zesilovací výkon integrovaného obvodu je optimalizován pro všechny čtyři používané frekvence. Integrovaný obvod BKW9044 se vyrábí pomocí CMOS matrice. Tento způsob je cenově výhodný.

Společnost Berkana navíc při výrobě používá svoji vlastní technologii výroby. Sam Nakip, viceprezident pro prodej a obchodní rozvoj u společnosti Berkana, řekl : "Integrovaný obvod BKW9044 nabízí vysoký stupeň integrace a jedinečný zesilovací výkon s podporou všech čtyř používaných pásem, díky čemuž představuje zajímavou volbu pro naše zákazníky. Digitální CMOS technologie je cenově nejefektivnější polovodičová technologie a naši zákazníci si to velmi dobře uvědomují."

Integrovaný obvod BKW9044 je vybaven radiovým přijímačem a vysílačem (RF obvod) pro GPRS/GSM telefony a modemy podporující všechny čtyři používané frekvence. Tento RF obvod je plně kompatibilní se všemi běžně používanými platformami. Na jednom monolitickém čipu BKW9044 najdete kompletní vysílací obvod, přijímač, syntezátor a obvod zajišťující podporu všech čtyř frekvencí. V čipu je integrováno vše kromě výkonového zesilovače a filtrů pro akustické signály. GSM/GPRS přijímač a vysílač třídy 12 lze tak připojit pouze přes odpojovací kondenzátory přímo k tomuto integrovanému obvodu. Odpadá nutnost použití dalších externích filtrů pro vysílače, VCO modulů, symetrizačních obvodů či IF filtrů pro akustické signály.

Přijímací část integrovaného obvodu zcela odpovídá současným normám a skládá se z diferenčního vstupu nízkošumového zesilovače, směšovače a IF filtrů s programovatelným ziskem. Díky velmi nízké hladině šumu vykazují všechny čtyři frekvence velkou citlivost. Přenosová část integrovaného obvodu vyniká vysokým výkonem s potlačením frekvenčního šumu a špiček. Spolehlivost celého systému je ještě zvýšena použitím integrovaného RF syntezátoru, který využívá patentovanou VCO technologii s nízkým šumem.

Berkana Wireless Inc. je společnost sídlící v Silicon Valley. Firma se zabývá vývojem a výrobou polovodičových integrovaných RF CMOS obvodů pro mobilní a další bezdrátové aplikace. Společnost Berkana pro výrobu integrovaných obvodů používá vlastní CMOS technologii. Vizí společnosti Berkana je poskytovat výkonná a kvalitní řešení nové generace pro mobilní a bezdrátové přístroje, která spoří prostor i peníze.

Berkana Wireless Inc.

Článek ze dne 15. ledna 2004 - čtvrtek