logo itpoint.cz

Řešení jednání s EK navrhované Microsoftem bylo pro zákazníky výhodnější

Společnost Microsoft ve čtvrtek vydala prohlášení k oficiálnímu rozhodnutí Evropské komise, které bylo oznámeno v Bruselu. Microsoft vyjádřil přesvědčení, že návrh řešení, který byl společností předložen při jednání s Evropskou komisí, představoval větší možnost volby pro evropské zákazníky a více příležitostí pro softwarové firmy, než oficiální rozhodnutí Evropské komise.

Společnost bude usilovat o revizi procesu, ale bude i nadále úzce spolupracovat jak s Evropskou komisí, tak s vládami evropskými zemí v oblasti bezpečnosti, ochrany soukromí a dalších otázkách.

Společnost Microsoft ve čtvrtek vydala prohlášení k oficiálnímu rozhodnutí Evropské komise, které bylo oznámeno v Bruselu. Microsoft vyjádřil přesvědčení, že návrh řešení, který byl společností předložen při jednání s Evropskou komisí, představoval větší možnost volby pro evropské zákazníky a více příležitostí pro softwarové firmy, než oficiální rozhodnutí Evropské komise.

"Snažili jsme se ze všech sil dosáhnout takového urovnání sporu, které by vyřešilo všechny sporné otázky a námitky Evropské komise a současně nám umožnilo i nadále v plné šíři investovat do inovací našich produktů," uvedl Steve Ballmer, výkonný ředitel společnosti Microsoft. "Respektujeme rozhodnutí komise, avšak jsme i nadále přesvědčeni, že námi navrhované řešení poskytovalo zákazníkům více možností a výhod."

Podle sdělení Brada Smithe, senior vice prezidenta a právního poradce společnosti Microsoft, bude společnost usilovat o revizi rozhodnutí komise u Soudu první instance v Lucembursku.

V průběhu několikaměsíčního jednání, které předcházelo rozhodnutí EK, nabídl Microsoft celou řadu alternativních řešení v otázkách interoperability a integrace multimediálního přehrávače do operačního systému Windows. Společnost nabídla svým konkurentům dosud nebývalý přístup ke svému intelektuálnímu vlastnictví. Pokud jde o multimediální přehrávače, nabídl Microsoft, že napříště bude každý nový počítač se systémem Windows mít na svém pevném disku kromě multimediálního přehrávače společnosti Microsoft ještě další tři přehrávače konkurence. Tím by se přehrávače konkurence dostaly v průběhy příštích tří let k více než jedné miliardě potenciálních zákazníků. Na základě požadavků komise byla všechna navrhovaná řešení společnosti Microsoft platná celosvětově.

"Snažili jsme se s maximální zodpovědností vést jednání takovým způsobem, abychom mohli i nadále co nejlépe uspokojovat potřeby našich zákazníků," prohlásil Brad Smith. "Jsme přesvědčeni, že rozhodnutí komise by v konečném důsledku omezilo možnosti zákazníků a poškodilo evropské vývojáře softwaru," dodal. "Chceme tyto problémy vyřešit co nejrychleji to bude možné a jsme připraveni kdykoliv znova zasednout k jednacímu stolu podle toho, jak se bude případ dále vyvíjet."

Podle výsledků průzkumu společnosti Microsoft požadují zákazníci stále více funkcí a současně se zvyšují jejich nároky na snadnou obsluhu. Většina dotázaných zákazníků v Evropě se rovněž domnívá, že Windows Media Player by měl být i nadále součástí Windows. Rozhodnutí Evropské komise by snížilo funkčnost Windows a omezilo integraci technologií, která je v zájmu zákazníků.

"V průběhu celého procesu jsme plně spolupracovali s Evropskou komisí a dali jasně najevo, že celý případ nebereme na lehkou váhu a přistupujeme ke všem otázkám s maximální zodpovědností," uvedl Steve Ballmer. "Microsoft bude samozřejmě zcela respektovat Evropské právo a zákony. V jejich souladu však budeme i nadále investovat do nových technologií a budeme se i nadále snažit přinášet uživatelům a partnerům nové a lepší produkty. Přestože považujeme toto rozhodnutí za nešťastné, budeme i nadále spolupracovat s vládami evropských zemí a evropskými firmami v oblastech společného zájmu, jakými jsou např. interoperabilita, bezpečnost, ochrana soukromí, boj proti spamu a ochrana dětí na Internetu," dodal Steve Ballmer.

Microsoft

Článek ze dne 26. března 2004 - pátek