logo itpoint.cz

Řešení konvergence podle Lucentu - inteligence v síti

Společnost Lucent v minulém týdnu seznámila novináře se svou vizí další a hlubší konvergence telekomunikačních a informačních služeb. Díky komplexnějšímu využití dnešních moderních technologií, zejména existenci dostupného vysokorychlostního internetu a také širším možnostem mobilní komunikace lze nalézat nová řešení pro nové služby.

Společnost Lucent v minulém týdnu seznámila novináře se svou vizí další a hlubší konvergence telekomunikačních a informačních služeb. Díky komplexnějšímu využití dnešních moderních technologií, zejména existenci dostupného vysokorychlostního internetu a také širším možnostem mobilní komunikace lze nalézat nová řešení pro nové služby.

Slovo konvergence je v souvislosti s telekomunikacemi skloňováno již přes 15 let. Aktuální stupeň rozvoje technologie VoIP umožňuje oslovit třeba novými balíčky konvergovaných služeb další nové zákazníky. Motiv Lucentu jako technologické firmy prodat své další hitech výrobky jasný, přesto je jejich filozofie nabízet raději technologie otevřené, kde mohou být použity i části od jiných výrobců. Celkově by tak mohl být výsledek příznivější než zůstat uzavřený v pevnosti svých firemních řešení a protokolů, jak se občas stává s jinými výrobci.

Tuto vizi Lucentu by měli pozorně sledovat i operátoři všech druhů sítí. Umožní jim totiž nabízet nové kvalifikovanější služby s přidanou hodnotou, což je v době nestoupajících výnosů za telekomunikační služby životně důležité. Na jejich marketingových dovednostech bude přesvědčit zákazníky, aby své peníze utráceli místo v kamenných obchodech, ale třeba i místo v kinech právě za moderní IT služby. Díky těmto technologiím mohou získat totéž zboží či zážitky, navíc oproštěné o režii klasických obchodů.


IMS - inteligence v síti od Lucent Technologies

Společnost Lucent Technologies představuje unikátní řešení v oblasti sítí nové generace a dává jej k dispozici svým zákazníkům a partnerům v České republice. Revoluční technologie IP Multimedia System (IMS) obohacuje sítě o výkonné a spolehlivé služby. Umožňuje jejich rychlé a cenově efektivní zavádění i jejich mimořádnou přizpůsobitelnost požadavkům uživatele. Jde o skutečný převrat v oblasti konvergence komunikačních služeb a přelomový krok v celém procesu vývoje sítí.

Architektura IMS nabízí poskytovatelům celou řadu příležitostí pro získání konkurenční výhody a zvýšení zisků. Se systémem IMS mohou snadněji prodávat služby svým zákazníkům, například poskytovatelům aplikačních služeb nebo alternativním operátorům. Lucent Technologies umožňuje poskytovatelům oslovit atraktivními balíčky konvergovaných služeb uživatele přesně podle jejich konkrétních požadavků. IMS dokáže propojit jakýkoli aplikační server s libovolným koncovým zařízením v jakémkoliv místě a přinést vysoce individualizované funkce v závislosti na typu zákazníka - od jednotlivce, přes menší, střední až po velké firmy. Uživatelé dostanou možnost komunikovat kdekoli a jakoukoli formou, a to v míře odpovídající jejich skutečným potřebám a v současném komunikačním prostředí - od videotelefonů a wi-fi hotspotů až po stahování hudby a on-line hry.

Průzkum, který společnost Lucent Technologies provedla v souvislosti s implementací technologie IMS, dokazuje, že firemní i rezidenční zákazníci na tyto špičkové služby čekají a jsou ochotni za jejich přidanou hodnotu zaplatit. Poskytovatelé služeb nyní mají jedinečnou příležitost využít možností, které technologie IMS nabízí, definovat tržní segmenty, vytvořit atraktivní balíčky a zvýšit své zisky.

"V České republice se za poslední desetiletí podařilo místním poskytovatelům služeb vybudovat velice moderní telekomunikační sítě. To nám dává dobrou výchozí pozici pro zavádění vyspělých telekomunikačních služeb. V případě IMS mohou být čeští zákazníci jedni z prvních, kteří výhody této nové koncepce ocení," říká Rudolf Čihák, technický ředitel Lucent Technologies Česká republika.

IMS koncept byl vyvinut organizacemi odpovídající za definování standardů pro sítě třetí generace - 3G Partnership Project a 3GPP2. Vychází z otevřených síťových standardů a z následujících čtyř základních principů :

Klíčovou roli při vývoji architektury IMS sehrály laboratoře Bell Labs, jejichž úsilí a objevy v oblasti protokolů, infrastruktury a aplikací pomáhají společnosti Lucent Technologies posunovat hranice možností komunikačních sítí.

Lucent Technologies

Článek ze dne 3. listopadu 2004 - středa