logo itpoint.cz

Seznamte se - mobil Siemens CX-65

Siemens v červnu uvedl na náš trh 9 zcela nových modelů mobilních telefonů. Zde se můžete seznámit s prvním z nich. Jde o vcelku slušně vybavený model, některé detaily ale překvapí až zamrzí ...

Grafika MENU

O prezentaci 9 (!) nových typů mobilních telefonů jsme již informovali v červnu. Díky PR oddělení Siemens s.r.o. Mobilní informace a komunikace jsem se mohl přes měsíc přátelit s modelem CX65. V hierarchii mobilů Siemens patří, jak je patrno i z označení "C" do nižší střední třídy. Podobně jako automobily Mercedes, rozeznává Siemens třídy mobilů prvním písmenem. A je tedy basic class, "C" je nevím proč emotion class, u odolné třídy fun "M" již označení chápu. Nejvyšší je potom "S" - style class. Význam mají i ostatní písmena, jejich systém je ale téměř téma na samostatný článek.

CX65 tedy zapadá do řady, kdy jeho nejbližšími sousedy je jednodušší C65 a véčkový CXF65. "C" kategorie udělal od prvního modelu na našem trhu C10 obrovský skok. Po prvním modelu S10 s barevným displejem si dal nejenom Siemens trochu pauzu. Vývojáři ale nespali a tak mají velmi dobrý barevný displej i telefony céčkové řady.

Telefon jsem bohužel dostal pouze s nabíječkou, dokonce bez návodu. Vy si ho ale můžete stáhnout a prohlédnout z webu. Nevím tedy přesně, co všechno si za asi 7500 Kč pořídíte. U některých modelů býval v základní sestavě i datový kabel a CD se softwarem. Mě nezbylo, než využít IR rozhraní. Bluetoth tento model nemá, najdete ho přece jenom až o třídu výše. Pokud tedy své zkušenosti trochu roztřídím, pro běžné telefonování je perfektně vybaven. Snad by jen potěšilo jednoduší zapínání HF, třeba ještě během vyzvánění. Pokud volá babička a chcete se o ní podělit i s dětmi, chvilinku to zdržuje.

Digitálkový spořič
Bok s IR okénkem

Trochu mne zaskočilo nastavení jazyka, který již není v menu telefonu ale displeje. Je to o zvyk a má to svou logiku. Horší ale je, že moje novinářská verze češtinu neuměla pro T9. Proto bylo psaní SMS bez ní poněkud, mno obtížnější. Jestliže můj kus mohl mít v T9 dokonce katalánštinu, turečtinu a řečtinu, absence u všech 4 jazyků Visegradu překvapila. To snad ale další modely napraví. CX65 je triband, v USA jsem ho ale otestovat nestihl. Polyfonní vyzvánění bylo perfektní, jen při praktickém využití, tedy s telefonem v kapse apod. moc výrazné nebylo. Již jsem zažil i "řvavější" zvonění. Vibrace dojem trochu zachraňovaly.

Při vibracích telefon prakticky putoval po stole, případně měl tendenci sunout se k jeho okraji. Uspokojivý je i adresář s kapacitou 1000 osob. Kromě možnosti zaznamenat více kontaktních údajů je zde vazba na profily prostřednictvím zařazení kontaktu do jedné z 8, resp. 9 skupin (ta 9. je "žádná"). K té potom přiřazujete jak druh vyzvánění, tak také styl blikání LED nad displejem. Mimo emailové adresy lze přidat i obrázek (zobrazí se při zvonění) a datum narození. Tak by jste neměli propásnout dotyčného narozeniny. Bohužel se ale o nich nedozvíte v potřebném předstihu, nýbrž až v onen den a to už může být pozdě.

Analogové hodiny

Práce s adresářem je uspokojivá podobně jako práce s jednotlivými profily. Mimo sílu a druhu zvonění určují i intenzitu osvětlení displeje. Pro akumulátor je určitě dobré nastavit si třeba profil Jasný den, který bude obsahovat nejvyšší hlasitosti signálů a současně intenzitu Právě možnost měnit tento parametr považuji za velmi dobrý nápad. Nastavujete ji v úrovni 100 až 0%, po krocích 10%. I intenzita 10%, tedy nejnižší, je v šeru dostatečná. Zatím nemůžete měnit dobu pohasnutí při nečinnosti, které jak je u Siemensu zvykem neproběhne skokem, ale postupným stmíváním. Pokud jste zanořeni v menu, nevypne se podsvětlení při nečinnosti hned, ale nejprve se jas silně sníží a teprve za dalších několik sekund se osvětlení vypne zcela. Kapacita akumulátorů těžko dokáže sledovat rostoucí nároky moderních telefonů a jejich bohatšího vybavení. CX65 má navíc kromě jasně bíle podsvíceného displeje ještě i dvojici signalizačních LED diod v horních rozích displeje.

Tyto LED si jistě také svůj díl energie vezmou. S dodanou standardní baterií 750mAh jsem měl zpočátku, jistě i díky intenzivnímu testování, problém přežít běžný den. Pak se situace zlepšila, buď jsem méně testoval, nebo se akumulátor zformoval, výdrž stoupla zhruba ke třem dnům, s nočním vypínáním. Telefon se neumí sám zapnout v nastavený čas, jen vypnout. Při zapínání jsem měl problém s novou funkcí, kterou Siemens implementoval již do starších modelů, a to sice nutnost potvrdit zapnutí, pokud je vypnutý PIN SIM karty. Jistě, jde o zabezpečení pro nectěné zapnutí v letadle, ale na to by mohlo stačit aktivace neodmyslitelného profilu Mod Letadlo. Rozhodně zapínám telefon stokrát častěji, než létám.
Nad zmíněnými signalizačními LED, nazvanými "Dynamická LED", jsem nejprve trochu ohrnoval nos, pak jsem si ale tuto funkci oblíbil. Nejde jen o zvláštnost pro teenagery. U tohoto typu jde o dvě bílé LED, které jsou patrně zapojeny v sérii, svítí totiž vždy stejně.

U jiných typů má Siemens i divočejší barevné kombinace. Tyto LED jsou skryty pod poloprůhledným výměnným krytem. Zpočátku tedy o jejich existenci nemáte ani ponětí. K různým událostem (SMS, zmeškaný hovor, hovor z dané skupiny apod. ) lze připojit různý styl jejich svícení. Názvy maják, Vlna, Strobo nebo Přistávací dráha asi hovoří za vše. Pokud je telefon v klidu, s přítomnou sítí, LED jen krátce občas probliknou. Jejich bílé záblesky mi příjemně připomínaly noční lety, kdy za okénkem letadla problikávají poziční světla na konci křídel. Cokoliv jiného by jistě vysávalo příliš akumulátor. I to vám však pomůže najít telefon v temné místnosti, nebo častěji ve zmatku aktovky či kufříku.

Dynamické LED  Bílé LED  Záda-kamera

Odlupující kryt displeje

Kamera a data

Telefon je vybaven, podobně jako jeho levnější bratříček, VGA fotoaparátem, který, právě na rozdíl od C65, dokáže zaznamenávat i videosekvence se zvukem. Nevím, zda jsem jen nenalezl správné nastavení, ale omezení na záběry do 11s mne mnoho radosti neudělalo. Pokud jde o limit dat pro MMS, mělo by to být volitelné, jako třeba u modelu SX1. Na druhé straně se totiž CX65 chlubí pamětí 11MB, což pro telefon nikoliv nejvyšší kategorie je slušné. Objektiv telefonu je před znečištěním dobře utopen na zádech přístroje. Asi kvůli voyerům na nuda plážích zazní vždy při stisknutí spouště ostrý a intenzivní zvuk závěrky. Tento zvuk nejde vypnout ani ztišit v závislosti na zvoleném profilu. Takže sice těžko vyfotografujete spící mimino, aniž by jste ho vzbudili, zato hanbaté obrázky budete muset rovnou filmovat. Při natáčení videosekvencí je mobil potichu.

Pro různé datové služby je CX65 vybaven patrně výborně, má GPRS Class 10, emailového klienta, http prohlížeč atd. Verze, kterou jsem měl ale byla patrně nějakou beta verzí (06 - A100). Vložil jsem do ní Oskartu, která v jiném telefonu úspěšně s GPRS komunikovala, v CX65 se mi ale nepodařilo spojení ustavit. Zda to bylo pro absenci položky nastavení IP a portu v příslušném nastavovacím menu nevím. Oskar tento model v době testu ještě neměl zařazen na svém webu, jinak bych si zkusil nechat poslat nastavovací SMS. Až po jeho vrácení jsem zjistil, že tuto možnost nabízí přímo Siemens, nyní již i pro všechny tři české operátory. Také mne překvapilo, že jsem nikde nenalezl obyčejný WAPový prohlížeč. Patrně je možné sledovat WAP jen v rámci nastavení jiných internetových profilů. Trochu zklamáni budou také mobilní fajnšmekři, kteří si již zvykli na existenci servisního menu vhodného pro sledování třeba neveřejných parametrů GSM sítě. Ačkoliv jsem použil SIM s příslušným číslem, uloženým na poslední pozici seznamu, servisní menu se neobjevilo. Přitom ještě simbianový SX1 ho měl.

V myšlence na beta verzi mne utvrzovalo jednak označení na štítku telefonu Not For Sale a jednak jakoby zamrzání různých podprogramů, které ovládají jednotlivé funkce telefonu. Dynamické LED občas přestaly blikat, ale rozblikaly se zase poté, co měly nějak změnit svůj stav. Automatické vypnutí telefonu fungovalo vždy jen jednou. Za 24 hodin, ač stále nastavené, k vypnutí telefonu nikdy nedošlo. Pokud jsem ho ale předtím měnil, zafungovalo. Ale jen jednou-poprvé. Za nejhorší vadu telefonu, který stojí přes 7tisíc korun, ale považuji rozlepování jeho krytu, naštěstí výměnného.

Po zmíněných dvou týdnech běžného užívání se totiž začala fólie, která jednak překrývá displej a jednak tvoří jeho stříbřitý poloprůhledný rámeček, odchylovat od rámečku výměnného krytu a začala zachytávat za vše v okolí. V tom okamžiku by už bylo jen otázkou okamžiku, kdy by se patrně utrhla zcela. Pokud by s telefon bylo těchto krytů dodáváno více, co spotřební materiál, asi by to takový problém nebyl. Všechno ostatní jistě vyřeší lepší sw verze. Nevím, zda by to pomohlo u další závady. Telefon totiž po nepříliš silném klepnutí zamrzal, na displeji se obvykle ukázal vodorovný proužek. Akumulátor kupodivu nebylo třeba vyjímat, reagoval vždy na běžné červené tlačítko. Telefon vůbec působil tak trochu vrzavým dojmem. Nahoře se mírně pohyboval výměnný kryt, dole se pak vysloveně viklal kryt akumulátoru.

Pokud se pokusím o shrnutí, CX65 je telefon nadupaný mnoha skvělými funkcemi, které jsou u levného telefonu oslnivé. U dřívějších telefonů dokázal Siemens své modely, a to i ty skutečně lacinější "C" třídy, vybavit podstatně lépe spasovanými výlisky. U CX65 se na ceně podepsalo bohaté vybavení, určitě ho nelze považovat za tak levný model, kterému by se odpustilo vrzající tělo.

Článek ze dne 9. srpna 2004 - pondělí