logo itpoint.cz

Siemens představuje první třípásmový kombinovaný modul pro lokační aplikace

Nový modul se hodí zejména pro lokační funkce v aplikacích, jako je řízení vozového parku, stanovení polohy vozidla, navigace, stav nouze a lokální služby. Díky předem nakonfigurovaným funkcím a kompaktnímu designu lze modul jednoduše začlenit do nových aplikací. Sériová výroba modulu XT55 bude zahájena v prvním čtvrtletí 2004.

Mobilní divize firmy Siemens AG (Siemens mobile) vytvořila první třípásmový modul XT55, v němž jsou integrovány komponenty GSM/GPRS a přijímač GPS. Nový modul se hodí zejména pro lokační funkce v aplikacích, jako je řízení vozového parku, stanovení polohy vozidla, navigace, stav nouze a lokální služby. Díky předem nakonfigurovaným funkcím a kompaktnímu designu lze modul jednoduše začlenit do nových aplikací, které je pak možné na trh uvést mnohem dříve.

Příkladem výhod modulu navrženého zvláště pro lokaci je bezpečnější přeprava cenného nákladu, neboť majitel je prostřednictvím zasílaných údajů neustále informován o místě, kde se přepravovaný náklad nachází. Kromě třípásmové technologie GSM/GPRS využívá XT55 i satelitní navigaci GPS (Global Positioning System). Je tak možné rychleji určit stávající polohu objektu. Modul má také vysoce výkonný hardware, software optimalizovaný pro sledování polohy a rozšířenou paměť. Rychlé určení polohy přes satelit urychlí vytvoření spojení a tak zrychlí přenos dat do aplikace.

Pro rychlejší určení polohy přes satelit využívá modul XT55 dvanácti paralelních kanálů. Poloha je mnohem přesněji určována použitím oscilátorů řízených teplotně stabilizovanými krystaly (technologie TCXO: Temperature Compensated Crystal Oscillators). Integrovaný software pro komunikační protokol TCP/IP konvertuje datový tok na datové pakety a umožňuje provoz GPRS. Modul XT55 umožňuje přenos a příjem v pásmech 900, 1800 a 1900 MHz a datové pakety zasílá rychlostí odpovídající GPRS, třídy 10. Velikost modulu je 53 mm x 34 mm x 5,1 mm, a spotřebu energie pomáhá minimalizovat šetrný mód TricklePower.

Studie společnosti Gartner Group z roku 2003 předpovídá v příštích letech prudký vzestup trhu lokačních systémů: oproti loňskému prodeji přesahujícím půl milionu systémů by měla být v roce 2007 překročena hranice 2,5 mil. Největší podíl budou zaujímat systémy sledování přepravovaných nákladů, následovány systémy pro sledování osob nebo zvířat.

Během kongresu v Cannes moduly XT55 zabudované do člunů umožní sledování jejich polohy při jízdách mezi přístavem a lodí Siemens mobile. První funkční modely jsou již v prodeji. Sériová výroba modulu XT55 bude zahájena v prvním čtvrtletí 2004.

Siemens

Článek ze dne 26. února 2004 - čtvrtek