logo itpoint.cz

Siemens SX1 přehodil výhybky

Díky výrobci jsem na chvíli dostal zajímavou hračku, která jistě potěší všechny pány nad 8 let. Mimochodem na dámy Siemens také nezapomněl, má pro ně řadu mobilů Xelibri, ale o těch až příště. SX1 je prvním mobilem ze stáje Siemens, který má operační systém Symbian. Současně se stal aktuální vlajkovou lodí, jakožto momentálně nejnadupanější mobil této značky.

Díky výrobci jsem na chvíli dostal zajímavou hračku, která jistě potěší všechny pány nad 8 let. Mimochodem na dámy Siemens také nezapomněl, má pro ně řadu mobilů Xelibri, ale o těch až příště. SX1 je prvním mobilem ze stáje Siemens, který má operační systém Symbian. Současně se stal aktuální vlajkovou lodí, jakožto momentálně nejnadupanější mobil této značky.

Protože mobilní telefony Siemens už znám a používám od počátku GSM v Čechách, mohl jsem dobře porovnávat. U SX1 lze nalézt mnoho kladů, ale pak nepříjemně překvapí některé nedotažené maličkosti.

Nejprve snad ty lepší zprávy - jde o mobil nadupaný snad vším, co lze po mobilu v roce 2004 chtít. I proto se tak trochu začíná podobat spíše počítači PDA, než útlému sluchátku. Jako tomu bylo poprvé snad u modelu S45, pracujete se soubory v adresářích shodně jako na svém PC. S okolím umí SX1 kromě GSM komunikovat i přes USB kabel, infraport, Bluetooth a vlastně třeba i pomocí slotu pro paměťovou kartu MultiMedia.

Uvnitř lze mimo zpráv SMS, MMS, e-mailového klienta nalézt i internetový prohlížeč. Tím ale výčet není úplný, dále můžete přehrávat jak MP3, tak i digitalizované video. Velmi dobré je FM rádio, které pravda funguje bohužel jen s připojenými stereosluchátky lehké HF sady. Ta je součástí základní výbavy telefonu.

Možná by se měli začít výrobci autorádií bát konkurence. Nevím, zda SX1 dokáže fungovat jako rádio také v těžké auto HF sadě, případně v ní přehrávat i MP3, ale pokud ne, jistě by nebyl problém to v budoucnu zařídit. FM rádio doplnit ještě o RDS pro identifikaci stanic a dopravního vysílání a nepotřebujete autorádio ohrožené prsty nenechavců. Nosíte si totiž své autorádio SX1 sebou a občas z něj i telefonujete. Znali jsme autorádia, která po zasunutí SIM fungují jako telefon. SX1 tím možná pootvírá novou cestu a řeší tak problém s potřebnou druhou SIM pro GSM autorádio. Velmi mne ale zklamal hlavní reproduktorek. Siemens byl vždy hrdý na kvalitní reproduktory svých mobilů, snad již od "antického" modelu S3com. Bohužel u SX1 je reproduktor utiskovaný displejem, možná na znamení přesunu významu hlasové komunikace ke komunikaci vizuální. Je skrytý za kovovou mřížkou, podobnou modelu S40 (ex. Bosch).

Na běžné telefonování stačí, ale poslech hlasitého hovoru nebo rádia je utrpením. Pokud třeba v rámci dopravního vysílání informuje reportér z terénu přes svůj telefon, je jeho zpráva prakticky nesrozumitelná.

Jde o triband, zavoláte si tedy i v USA, je vybaven kamerou (rozlišení max. 480 x 640), jejíž objektiv je celkem dobře chráněn v hloubce těla přístroje. Totéž bohužel nejde říci o velkém displeji, o jehož poškrábání bych měl bez ochranných pouzder docela obavy. Kamera dokáže slušně snímat již zhruba od 30 cm, snadno pořídíte i makrofotografie.

Displej je typu TFD, s 65 tis. barev a rozlišením 176 x 220 pixelů. Je i kvalitně podsvícen. Jak je u této značky zvykem, podsvícení zhasíná při nečinnosti s efektním stmíváním. Hezky modře je podsvícena i klávesnice. Bohužel, na rozdíl od předchozích modelů zde nelze podsvícení vypnout a tím šetřit energii. Ve většině případů se, pravda, bez něj neobejdete, ale třeba v osluněném exteriéru je displej dobře čitelný i bez něj. Naopak se s energií šetřilo u infraportu. Pokud ho chcete využít pro příjem, tedy ho zaktivovat, vydrží aktivní jen 60 sekund. Nezjistil jsem, že by se tato doba dala měnit.

Zkusil jsem také poslat telefonní seznam z jiného mobilu pomocí IR rozhraní. SX1 ale akceptuje pouze první záznam jako vizitku, pak spojení ukončí. Přenášet takto desítky kontaktů je tedy poněkud strastiplné. Pochvalu si také nezaslouží absence podpory Windows98, když je přitom deklarovaná spolupráce s MS Outlook97. Pokud někdo, jako já, jen velmi skepticky upgraduje svá Windows, má smůlu.

Jde jasně o manažerský telefon, pro což svědčí i současná cena kolem 18 - 19 tis. korun. Trochu pak zamrzí ne zcela perfektně dosedající zadní kryt, který se lacině viklá. Za nešťastné považuji i umístění a vzhled tlačítek číslic. Netvoří klasický číselnicový čtverec, nýbrž jsou ve dvou sloupcích umístěny vedle displeje. Nabízí se srovnání s konkurenčním typem Nokia 6600, který má uspořádání kláves příjemnější. Raději bych vedle displeje snesl funkční tlačítka a číselnici měl pod displejem. Rozhodně jsem si na to za dva týdny testování nezvykl.

Ještě horší je ale úlitba designu - tlačítka s číslicemi jsou potištěna tak titěrnými písmenky, že psaní čehokoliv, a nejde jen o SMS, ale i třeba názvy pořízených nahrávek apod. pro mne bylo utrpením. Trochu mne i zaskočila změna způsobu ovládání, pokud držíte tlačítko, nerolují písmenka, ale rovnou se zapíše číslice. T9 je na slušné úrovni, dokonce je nabízena i při psaní jiných vstupů, než jen SMS. Dokonce se Vám snaží pomáhat i při psaní jmen do kontaktů. Organizér je na tradičně slušné úrovni a poskytuje snad vše, co od něj čekáte. Kupodivu jsem ale mezi profily pro režimy vyzvánění postrádal "letadlo", tedy vypnutí všech aktivit, včetně alarmů, tak jak to měli předchůdci SX1.

SX1 má hlasové vytáčení čísel z adresáře, navíc si můžete ke každému kontakty přiřadit mimo polyfonní melodie i barevný obrázek, nejen ikonku, jako dříve. Oproti starším modelům jsem ale postrádal hlasovou volbu funkcí. Také zmizely takové samozřejmosti, jako stopky, minutka ale třeba i automatické uzamknutí klávesnice. Automatické uzamknutí telefonu heslem, které můžete zadávat pouze ve stylu "třikrát a dost" (a potom běžet do firemního servisu) tuto funkci nenahradí. Příjemná byla možnost nastavovat parametry obvyklých seznamů volání, tedy jejich omezení stářím záznamu. Například jen na záznamy staré 1 den.

Stále jsem se nemohl zbavit pocitu, že testuji softwarovou betaverzi. S GPRS jsem sice v pohodě posílal MMS, ale měl jsem problémy s internetem i s emaily.

Občas spojení jakoby neskončilo, při pokusu o navázání nového spojení telefon ohlásil využívání jinou aplikací. Tu však nebylo možné najít a ukončit. Pomohlo pouze vypnutí celého telefonu. Ten se mimo jiné občas sám zresetoval i po ukončení běžného hovoru. Výrobce udává vybavení pro SIM Toolkit class 3. Bohužel se již nikde nedočtete, že není podporována zpětná kompatibilita. Když jsem zkusil svou Twist SIM, na které mám mj. GSM Banking, a je asi 3 roky stará, tedy vybavená aplikací Navigátor, prakticky vždy mi při pokusu použít Toolkit telefon zamrzl.

Se zapůjčenou novou Twist SIMkou se to nestávalo. Pokud si tedy pořídíte SX1 v této verzi, asi vás nemine i výměna SIM spolu s takovými radostmi, jako nahrání nového Bankingu. Možná ale je chyba na straně SIM. Tedy její verze. Na lokalizaci telefonu pro české prostředí bude tedy třeba ještě zapracovat. Jde trochu i o jazykovou verzi. Zapůjčený kus mi nabídl pouze češtinu, slovenštinu a kosmopolitní angličtinu. Po ostatních evropských jazycích ani památka. To by ani tolik nevadilo, ale překlad nebyl důsledný, často narazíte na menu, která jsou prostě českoanglická. A rozhodně nejde jen o hry či jiné "vnesené" aplikace.

Jistě, jde o manažerský telefon, a který manažer dnes neovládá Shakespearův jazyk ? Mne to ale rušilo. Navíc v některých případech byl překlad plný zbytečných překlepů.

Velmi milá je nízká hodnota vyzařování 0,52 W/Kg, tedy téměř poloviční oproti třeba ne tak starému modelu ME45.

V souvislosti s OS Symbian mne pobavilo, že některé adresáře jsou v menu stále pojmenované Nokia. Jako velmi vtipné přijde asi nejenom mé maličkosti využití vestavěné kamery konečně také pro jiné účely, než jen obvyklé focení a nahrávání videa. Telefon obsahuje dvě hry, z nichž druhá je střílečkou moskytů. Až potud nic objevného. Novinkou ale je, že moskyty nezaměřujete joystikem, nýbrž pohybem celého telefonu. Ten změny své polohy zase vyhodnocuje právě podle pohybu obrazu, který ze zadní stěny snímá kamera.

Shrnuto, jde o zázrak hardware, kdy se do 116 gramů (můj údaj včetně Aku a SIM je 122g) a rozměrů 109x56x20mm podařilo vložit vše výše uvedené. Prakticky všechny výtky (asi kromě designu tlačítek) lze napravit v oblasti software, tedy snad vcelku snadno a brzy.

telefonie.cz
Ing. Jan Sychra

Článek ze dne 5. dubna 2004 - pondělí