logo itpoint.cz

Širokopásmové internetové připojení na palubě letadla

V pondělí 17. května začne na lince LH 452 z Mnichova do Los Angeles nová éra v mobilní komunikaci. Ve světové premiéře budou moci cestující společnosti Lufthansa na palubě letadla Airbus A340-300 D-AIGB Recklinghausen vyzkoušet vysokorychlostní širokopásmové internetové připojení v průběhu letu. Tok dat do a z letadla je ovládaný přes geostacionární komunikační satelity obíhající zemi ve výšce 36 000 kilometrů.

V pondělí 17. května začne na lince LH 452 z Mnichova do Los Angeles nová éra v mobilní komunikaci. Ve světové premiéře budou moci cestující společnosti Lufthansa na palubě letadla Airbus A340-300 D-AIGB Recklinghausen vyzkoušet vysokorychlostní širokopásmové internetové připojení v průběhu letu.

Letadlo je vybaveno systémem Lufthansa FlyNet, který ve spojení se službami poskytnutými společností Connexion by Boeing umožňuje neomezený přístup k Internetu za letu na notebooku nebo dalších mobilních terminálech prostřednictvím bezdrátové technologie LAN (WLAN). S použitím satelitního spojení poskytnutého společností Connexion by Boeing můžou cestující surfovat po Internetu, odesílat emaily s přílohou nebo nastavit bezpečné datové připojení k Intranetu nebo serveru své společnosti prostřednictvím VPN (Virtual Private Network).

Connexion by Boeing nabízí uživatelům služby FlyNet třicetiminutový přístup k Internetu za 9,95 dolarů a dále pak minutu za 25 centů. Paušální sazba po dobu celého letu je 29,95 dolarů. Cestující také získají přístup k bezplatnému palubnímu internetovému portálu FlyNet, který obsahuje více než tisíc stránek s neustále aktualizovaným zpravodajstvím, informacemi o počasí, cestování a životním stylu. Portál bude rovněž nabízet možnosti k nakupování a informace o programu Miles & More.

FlyNet byl už instalován v pěti letadlech A340-300. Po uvedení služby na trase mezi Mnichovem a Los Angeles budou další destinace následovat například v Asii. Do jara roku 2006 bude touto technologií vybavena celá flotila letadel pro dálkové lety - 80 strojů typu Airbus A340, A330 a Boeing 747-400. Lufthansa Technik obdržela nezbytný souhlas od úřadu pro civilní letectví na všechny komponenty systému a zároveň se stala první leteckou společností na světě, která získala certifikaci pro WLAN připojení na palubě letadla. Společnost Lufthansa Systems je zodpovědná za vývoj softwaru pro synchronizaci portálu na palubě s pozemním systémem.

Tok dat do a z letadla je ovládaný přes geostacionární komunikační satelity obíhající zemi ve výšce 36 000 kilometrů. Rychlost odcházejícího toku dat je 5 megabytů za vteřinu, zatímco rychlost příchozího toku dat je 1 megabyt za vteřinu, což je rychlejší než ISDN. V loňském roce prošla zkušební verze systému úspěšně tříměsíčním testem na trase mezi Washingtonem a Frankfurtem.

Lufthansa

Článek ze dne 13. května 2004 - čtvrtek