logo itpoint.cz

SMS z pevné linky - první postřehy

Myšlenka SMS na pevné lince jednoznačně kopíruje služby, známé ze standartu GSM. Je samozřejmě na každém, zda zrovna možnost posílat a přijímat SMS na pevné lince bude tou kapkou, která zvrátí rozhodnutí obejít se napříště bez pevné linky.

Myšlenka SMS na pevné lince jednoznačně kopíruje služby, známé ze standartu GSM. Je samozřejmě na každém, zda zrovna možnost posílat a přijímat SMS na pevné lince bude tou kapkou, která zvrátí rozhodnutí obejít se napříště bez pevné linky. Protože samozřejmě snaha zatraktivnit pevnou linku o další služby bude jistě významným důvodem, proč Telecom do zavedení této služby investoval částku, novinářům utajenou.

Pokud na vážkách tohoto typu nejste a Vaše pevná linka nepatří mezi ohrožené druhy, budete stát před nutností vlastnit telefon, který SMS dokáže posílat a přijímat. Tedy abych byl přesný, přijímat podobně jako běžný GSM mobil. SMS centrum Telecomu totiž při doručování tak trochu testuje, jaký telefon vlastně je na druhém konci drátu. I kdyby tam byl jen nejstarší telefon s 50. let, SMS dojde. Přesněji řečeno, je po vyzvednutí sluchátka dvakrát přečtena počítačovým syntetickým hlasem. Nezkoušel jsem jiné jazyky než češtinu, a přes pochopitelnou absenci interpunkce byl výsledek vcelku uspokojivý.

Trochu nepříjemné asi bude, pokud vám telefon zvedne hluchá babička. Pokud Vám obsah SMS nesdělí, další možnost, jak se ke zprávě dostat nemáte. Pokud centrum zaznamená faxový pískot, přijde SMS ve formě faxové zprávy, což pravda GSM mobil rozhodně neumí. Alespoň ji mate zaznamenanou. Samozřejmě, zatímco mobil je zařízení povýtce osobní, posílat SMS vdané milence na její linku do bytu, který sdílí s manželem, by asi nebylo ideální.

Nicméně i zde lze čekat pokrok. Připravuje se podpora zasílání do osobních schránek v SMS terminálu pro pevnou linku. Přístup do takové schránky je potom možný jen zadáním osobního hesla, ale přece jenom … I u mobilního telefonu mohou nastat nepříjemně indiskrétní situace právě tehdy, kdy se vám to bude hodit nejméně.

Službu je zatím možné konfigurovat dosti chudě, podrobnosti lze najít zde.

Doručování SMS je zatím časově omezeno v nočních hodinách mezi 22 a 7 ráno, o víkendu dokonce až do 9 hodin ráno. To je sice na první pohled rozumné, přesto by nejšikovnějším řešením byla třeba stránka na internetu, kde bych si pro každý den v týdnu mohl třeba zakřížkovat, v kterých hodinách chci SMS přijímat. Eliminuje se tím vlastně vypínač mobilního telefonu, který pevná linka jaksi nemá, což samozřejmě má své výhody i nevýhody.

Pokud však fixní SMS centrum (FSMSC) vaši linku eviduje jako vybavenou pro příjem SMS v textové podobě, má být SMS doručováno kdykoliv. Některá zařízení totiž umí zamaskovat první zazvonění, které doručení SMS uvozuje.

SMS na pevných linkách je asi první, nebo alespoň jednou z prvních služeb ČTc, kterou Telecom v podstatě plně outsourcoval, tedy jeho jménem ji poskytuje jiná firma.

Podobnou cestou by se ČTc chtěl zřejmě ubírat i v jiných oblastech, v tažení za snížení svých nákladů.

CENÍK POSÍLÁNÍ SMS

SMS z pevné linky na jinou pevnou linku  1 Kč ( od 31/7 1.10Kč)
SMS z pevné linky na mobil 1 Kč (od 31/7 1.90 Kč)
SMS z mobilu na pevnou linku  
T-Mobile - tarifní zákazníci 4 Kč 
T-Mobile - Twist karta 6 Kč
Eurotel, Oskar 8 Kč

Ačkoliv Telecom v poslední době intenzivně dává najevo úzkou spolupráci se svou 100 % dcerou Eurotelem, kupodivu nejlepší podmínky dosahuje T-Mobile. Že by díky společným německým kořenům s firmou Fincom - Materna, tedy přesněji s Materna Informations and Communications ?

Právě cena za SMS mobil > pevná linka bude asi největší vadou na kráse jinak celkem zajímavé služby. Právě při posílání ze sítě ET a Oskar vlastně SMS posíláte na číslo se zvláštním tarifem 9003008. A právě poslední dvojčíslo určuje cenu. Současně také tratíte deset znaků z vlastní zprávy, které musíte obětovat na zadání čísla linky a mezeru.

Marketingový ředitel Telecomu David Duroň vidí prostor díky nižší ceně SMS oproti předplaceným kartám, které mladí lidé nejvíce používají. Martin Košut z firmy Fincom Materna zase vidí příležitost pro komunikátor Microcom phoneBuddy (jde o klávesnici s displejem, která umí evidovat CLIP a samozřejmě přijímat i odesílat SMS stojí nyní u Telecomu 999Kč včetně DPH) jako dárku pro rodiče, kteří díky téměř plné klávesnici budou moci se svými dětmi komunikovat jejich oblíbeným způsobem, tedy pomocí SMS.

Jsem trochu skeptický, zda zrovna cena SMS pevná > mobil bude tou pravou motivací vynaložit 1 až 5 tisíc korun za nové koncové zařízení, které dokáže se SMS pracovat. Pokud ovšem náhodou již většinou bezdrátový,příslušně vybavený telefon vlastníte, lze využívání SMS jen doporučit.

Aktivace a nastavení je snadné. Jen vás nesmí překvapit, že třeba dostanete na pevnou linku SMS z čísla 495406224 ve znění "Pko vrct 1nco majijoonajt yveni%SS 2akpevne…"

Článek ze dne 24. května 2004 - pondělí