logo itpoint.cz

Sony opouští technologii ochrany CD před kopírováním

Hudební divize japonského koncernu Sony přestává vydávat kompaktní disky se zabudovanou technologií, která omezuje jejich kopírování. Firma uvedla, že po dvou letech fungování program již není potřebný, protože ilegální kopírování CD disků je vcelku omezené. CD s technologií omezování kopií dovoluje uživatelům zkopírovat nahrávku do svého počítače zdarma jen jednou. Další zkopírování je možné, jen když uživatel zaplatí přes internet poplatek.

Hudební divize japonského koncernu Sony přestává vydávat kompaktní disky se zabudovanou technologií, která omezuje jejich kopírování. Firma uvedla, že po dvou letech fungování program již není potřebný, protože ilegální kopírování CD disků je vcelku omezené. Mluvčí firmy Kimiko Ohaši řekl, že ilegální kopírování CD nyní využívá jen malá část populace.

CD s technologií omezování kopií dovoluje uživatelům zkopírovat nahrávku do svého počítače zdarma jen jednou. Další zkopírování je možné, jen když uživatel zaplatí přes internet poplatek.

Sony začala v poslední době měnit svou strategii na poli přehrávání hudby pod tlakem šíření internetového formátu MP3. Firma minulý měsíc oznámila, že se chce pustit do výroby přístrojů, které budou přehrávat skladby ze všech souborů formátu MP3, a konkurovat tím například přístroji iPod firmy Apple Computer.

Prodej hudby na CD v posledních letech v Japonsku i jinde ve světě výrazně klesá. Lidé dávají stále více přednost stahování hudby z internetu, uvedla agentura AP.

Sony je vzhledem ke své struktuře pod dvojím tlakem. Jako vlastník předního světového hudebního vydavatelství chce chránit autorská práva nahrávek a filmů, jakožto výrobce elektroniky však musí usilovat o co největší prodej svých přístrojů. Sony až dosud nepodporovala ve svých přenosných přehrávačích formát MP3 a místo toho používala vlastní systém, který je však pro uživatele těžkopádný.

ČTK

Článek ze dne 6. října 2004 - středa