logo itpoint.cz

Soud zamítl návrh Aliatelu na zákaz reklamní kampaně Telecomu

Městský soud v Praze zamítl návrh společnosti Aliatel na předběžné opatření, které by zakázalo Českému Telecomu reklamu srovnávající jeho služby s nabídkou konkurence. Podle tiskového mluvčí Aliatelu soud návrh zamítl pro formální nedostatky a neurčitost. Firma proto podá nový návrh.

Městský soud v Praze zamítl návrh společnosti Aliatel na předběžné opatření, které by zakázalo Českému Telecomu reklamu srovnávající jeho služby s nabídkou konkurence. Řekl to dobře informovaný zdroj, který si nepřál být jmenován. Mluvčí Aliatelu Pavel Kaidl informaci potvrdil s tím, že soud návrh zamítl pro formální nedostatky a neurčitost. Firma proto podá nový návrh.

Návrh byl součástí žaloby Aliatelu na Telecom pro údajnou nekalou soutěž. Srovnání služeb v reklamní kampani Telecomu podle Aliatelu uvádí zákazníky v omyl. Reklamní leták porovnává cenový program Telecomu a program Aliatelu Business Call Smart, který využívá takzvanou volbu operátora.

Leták podle Aliatelu srovnává dvě odlišné služby, které jsou bez znalosti detailních souvislostí pro běžného uživatele jen obtížně porovnatelné.

Podle mluvčího Telecomu Vladana Crhy je srovnávací kampaň v pořádku. "Reklamní kampaň je fakticky zcela správná a popisuje naprosto reálnou situaci," řekl. Reklama podle něj srovnává dva způsoby telefonování prostřednictvím dvou různých firem a poukazuje na to, kde může zákazník ušetřit.

Aliatel však tvrdí, že Český Telecom ve své vzorové kalkulaci použil kombinaci cenových plánů, které by si racionálně uvažující zákazník nezvolil, protože by nevyčerpal volné minuty, které získá u Telecomu. "Cena řešení od společnosti Aliatel tak byla v účelovém srovnání Českého Telecomu uměle navýšena a znevýhodněna," uvedl Aliatel. "Podle našich průzkumů zhruba tři čtvrtiny uživatelů volby či předvolby operátora nevyužívají volný kredit hovorného," oponoval Crha.

Od loňského roku mají zákazníci Českého Telecomu možnost přesměrovat svá odchozí volání přes sítě alternativních operátorů. I když podepíší s vybraným alternativním operátorem smlouvu o využívání jeho služeb, zůstávají ve smluvním vztahu s Telecomem, kterému platí paušální poplatek.

ČTK

Článek ze dne 14. července 2004 - středa