logo itpoint.cz

Spam útočí i na mobilní telefony

Nevyžádaná reklama je v asijských zemích stále větším problémem už i pro mobilní telefony. Doposud se spam týkal hlavně e-mailů, ale v Asii dostávají uživatelé mobilních telefonů stále více krátkých textových zpráv s reklamním obsahem. Experti se navíc většinou shodují v názoru, že právě mobilní telefony jsou nejbližším cílem lidí, kteří nevyžádané zprávy nyní zasílají jako e-maily.

Nevyžádaná reklama, odborně označovaná spam, je v asijských zemích stále větším problémem už i pro mobilní telefony. Doposud se spam týkal hlavně e-mailů, ale v Asii dostávají uživatelé mobilních telefonů stále více krátkých textových zpráv s reklamním obsahem.

Problém nevyžádané reklamy a dalších textů, o které příjemce nestojí, však není jen doménou Asie. Objevuje se také na jiných kontinentech, avšak zatím v menší míře. Experti se navíc většinou shodují v názoru, že právě mobilní telefony jsou nejbližším cílem lidí, kteří nevyžádané zprávy nyní zasílají jako e-maily.

"SMS spam je určitě něco, na co se lidé zaměřují, především na trzích, jako je Japonsko, kde je to už běžný problém," podotkl mluvčí společnosti Microsoft Jeff Bullwinkel. Microsoft je teď na čele pelotonu firem, které se snaží s problémem spamu vypořádat. Tvrdí, že problém vyřeší do dvou let. Šanci uspět má SMS spam hlavně tam, kde je mobilní komunikace dominantním nástrojem dorozumívání na dálku.

V Japonsku a zemích jihovýchodní Asie "spamaři" nacházejí živnou půdu, protože lidé v této oblasti odesílají kolem deseti SMS zpráv denně. Mobilní operátoři zatím v Asii příliš nechtějí o začínajícím problému hovořit, přestože jsou si ho dobře vědomi. Například na webových stránkách japonské společnosti NTT DoCoMo už se objevilo upozornění, které před šířením SMS spamu varuje.

Šíří se totiž i zprávy, které pod hrozbou pokuty žádají darování krve. Uživatelé se zatím nemohou příliš účinně bránit, protože SMS s nevyžádaným obsahem nelze blokovat. Jejich odesílatel je totiž většinou pokaždé jiný, takže nelze nastavit ani filtry. Totéž se dnes týká například nevyžádaných e-mailů. Operátoři zvažují také právní kroky, podotýká agentura Reuters.

ČTK

Článek ze dne 5. února 2004 - čtvrtek