logo itpoint.cz

Společnost Cisco Systems stála u zrodu filmu Bezdrátový svět

Společnost Cisco Systems se na projektu plně finančně podílí, hradila natáčení se štábem v Praze, podpořila výběr původního scénáře, zajistila peněžní odměnu pro vítěznou studentku a financuje podporu filmu nejen na prestižním 39. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary, kde bude mít film 9. července premiéru.

Společnost Cisco Systems vyhlásila spolu s děkanem Filmové a televizní fakulty AMU v Praze soutěž pro studenty FAMU, na jejímž základě vznikl původní krátký český film Bezdrátový svět.

Společnost Cisco Systems, Inc., počátkem tohoto roku vyzvala studenty FAMU, aby pouvažovali o tématu volnosti a společně s vedením pražské Filmové a televizní fakulty AMU vypsala soutěž pro mladé začínající scénáristy. Značka Cisco patří ke společnostem, které své špičkové produkty z oblasti informačních a komunikačních technologií propagují tvořivým a motivujícím způsobem a již řadu let programově podporuje vzdělávací možnosti. Cílem soutěže bylo vytvořit na základě vítězného scénáře krátký film nazvaný Bezdrátový svět.

Důležitost této možnosti nelze podceňovat. Jak prohlásil děkan FAMU Michal Bregant : "Český filmový průmysl se utápí ve finanční krizi, což přináší stále více těžkostí pro mladé neznámé filmaře, aby natočili alespoň krátký film."

Od začátku projektu dalo Cisco všem na projektu zainteresovaným, včetně režiséra Bena Tučka, kompletní tvůrčí svobodu. Generální ředitel Cisco Systems pro Českou republiku Miloslav Rut k tomu říká: "Jako představitele ryze technologické společnosti, která vnímá pojmy jako svoboda či volnost hlavně ve vztahu k informační volnosti na internetu či ve vztahu k dostupnosti informací kdekoliv a kdykoliv, mě velmi těší, že studenti pojali toto téma ze zcela jiného filozofického úhlu a že se nám podařilo iniciovat projekt podporující rozvoj znalostí studentů v pro nás zcela netradiční oblasti."

O vítězi rozhodovala komise, ve které zasedali např. děkan fakulty Michal Bregant, zástupce Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Štefan Uhrík, režisér filmu podle vítězného scénáře Benjamin Tuček, generální ředitel Cisco Systems v České republice Miloslav Rut a Vladimír Kroc z Českého rozhlasu.

Vítězný scénář napsala Iva Jestřábová, 21letá studentka akademie. Její scénář zaujal porotu tím, že se přiblížil představě svobody z neobvyklého úhlu. Film vypráví o ženě, která má hodně důvodů, proč přemýšlet o svobodě – než se jí nečekaně nabídne sama. Film ve svém zkoumání omezení reálného života provokativně nechává množství otázek nezodpovězených.

Film režíroval Ben Tuček a produkoval jeho bratr Daniel. Natáčení proběhlo v Praze během pouhých tří dní. Ústřední postavu krátkého příběhu ztvárnila mnoha cenami ověnčená divadelní a filmová herečka Anna Šišková.

Společnost Cisco Systems se na projektu plně finančně podílí, hradila natáčení se štábem v Praze, podpořila výběr původního scénáře, zajistila peněžní odměnu pro vítěznou studentku a financuje podporu filmu nejen na prestižním 39. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary, kde bude mít film 9. července premiéru. Současně Cisco umístí film na svých webových stránkách www.cisco.cz, kde budou moci uživatelé internetu film shlédnout a zapojit se do soutěže o zajímavé ceny, které rovněž Cisco pro výherce zajistilo.

Cisco

Článek ze dne 8. července 2004 - čtvrtek