logo itpoint.cz

Stát finančně podpoří firmy, které vytvoří nová pracovní místa

Firmy, které v regionech s vysokou nezaměstnaností vytvoří nejméně na tři roky minimálně deset pracovních míst, mohou počítat se státní podporou. Na zřízení jednoho místa jim ministerstvo práce poskytne 200.000 korun, dosud to bylo 80.000 korun.

Firmy, které v regionech s vysokou nezaměstnaností vytvoří nejméně na tři roky minimálně deset pracovních míst, mohou počítat se státní podporou. Na zřízení jednoho místa jim ministerstvo práce poskytne 200.000 korun, dosud to bylo 80.000 korun. Na rekvalifikaci zaměstnance poskytne stát až 30.000 korun.

Program na snížení nezaměstnanosti vytvořila na leta 2004 až 2006 společně ministerstva práce a průmyslu. Měl by oživit zvláště zpracovatelské obory a služby v oblastech, kde je bez práce více než 14 procent lidí. Podle navrhovatelů nepředstavuje další zátěž pro rozpočet ministerstva práce, peníze poputují z úspor investičních pobídek. "Znamená výraznější podporu malých a středních podnikatelů," zdůraznil Škromach.

Podle odhadů agentury CzechInvest by díky programu mohlo vzniknout 3200 pracovních příležitostí. Ministerstvo práce by tak mělo na jejich zřízení dát 640 milionů korun, rekvalifikace a zaškolování všech nových pracovníků by stály 96 milionů.

Nezaměstnaný stojí stát ročně asi 170.000 korun, upřesňují autoři programu. Vzhledem k tomu, že nová místa musí být zachována nejméně tři roky, měla by úspora za tuto dobu činit 1,63 miliardy korun. "Celkový přínos projektů je tak pro státní rozpočet výrazně kladný a jeho hodnota je odhadována na 900 milionů korun," shrnuli autoři programu.

O příspěvky mohou žádat zaměstnavatelé, kteří do dvou let vytvoří nejméně deset pracovních postů a investují alespoň deset milionů korun. Minimálně pět milionů musí pocházet z vlastních zdrojů podniku. Místa musí být zachována nejméně po tři roky.

Podpora je určena pro podnikatelé, kteří chtějí vytvořit místa na Mostecku, Karvinsku a Teplicku. Bez práce je zde zhruba pětina obyvatel. Nezaměstnanost vyšší než 14 procent sužuje také Chomutovsko, Ostravsko a okresy Louny, Bruntál, Jeseník, Děčín, Ústí nad Labem, Hodonín, Frýdek-Místek a Nový Jičín.

ČTK

Článek ze dne 4. června 2004 - pátek