logo itpoint.cz

T-Mobile chce od Eurotelu kupovat CDMA a nabízet ho svým klientům

T-Mobile požádal firmu Eurotel o velkoobchodní nabídku, na jejímž základě by mohl poskytovat rychlé mobilní připojení na internet prostřednictvím technologie CDMA i svým zákazníkům. CDMA by měla umožnit připojení o rychlosti kolem 200 kbit/s, což je asi pěti až desetinásobek současné rychlosti pro připojení z mobilního telefonu. Eurotel připravuje rychlý internet na frekvencích své starší analogové sítě NMT, jež má předčíslí 601.

Mobilní operátor T-Mobile požádal firmu Eurotel o velkoobchodní nabídku, na jejímž základě by mohl poskytovat rychlé mobilní připojení na internet prostřednictvím technologie CDMA i svým zákazníkům. Řekl to výkonný ředitel pro strategii a telekomunikační vztahy T-Mobile Martin Klocperk. 
CDMA by měla umožnit připojení o rychlosti kolem 200 kbit/s, což je asi pěti až desetinásobek současné rychlosti pro připojení z mobilního telefonu. Eurotel připravuje rychlý internet na frekvencích své starší analogové sítě NMT, jež má předčíslí 601.

Český telekomunikační úřad přitom již dříve oznámil, že frekvence, které na základě licence do roku 2011 patří Eurotelu, nebude nabízet jiným operátorům. Síť CDMA tak bude moci stavět jen Eurotel. Ten však stále nedokončil testy technologie a nemá potřebné povolení. Spuštění služby chystá na červenec, přičemž do technologie investoval kolem 400 milionů Kč.

"Pokud firma nenabídne CDMA od prvního dne na velkoobchodním principu ostatním operátorům, získá monopolní postavení na trhu, což je v rozporu s požadavkem EU," řekl dále ČTK Klocperk.

Žádost T-Mobile však firma odmítá. "Pořád platí, že žádosti tohoto druhu považujeme za předčasné, protože sami ještě zmíněnou službu neposkytujeme," řekla mluvčí Eurotelu Diana Dobálová.

O velkoobchodní nabídku rovněž požádala společnost Czech On Line, která po odmítnutí u Eurotelu dala k ČTÚ podnět k zahájení správního řízení.

Podle ministra informatiky Vladimíra Mlynáře je na ČTÚ, aby určil, zda CDMA od Eurotelu splňuje parametry dominantního postavení na trhu. "Osobně to ale očekávám jako důsledek skutečnosti, že Eurotel má jako jediný licenci umožňující provoz CDMA. Jinými slovy předpokládám, že regulátor uloží povinnost velkoobchodní nabídky ostatním operátorům," řekl Mlynář ČTK. ČTÚ se odmítl k problematice CDMA vyjádřit.

T-Mobile mimo jiné argumentuje tím, že technologie CDMA náleží do skupiny služeb tzv. třetí generace, kam patří i UMTS. Právě za licenci pro UMTS firma zaplatila 3,8 miliardy korun.

Spuštění služby Eurotel plánoval již v květnu, ale kvůli nedokončeným testům jej musel odložit. Neexistence povolení a zpoždění služby byla rovněž jedním z důvodů pro odvolání generálního ředitele Eurotelu Terrence Valeskiho.

ČTK

Článek ze dne 23. června 2004 - středa