logo itpoint.cz

T-Mobile EDGE - nejrychlejší internet v mobilu

T-Mobile EDGE bude spuštěn 8. listopadu v šesti největších městech : Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Českých Budějovicích a Olomouci. V počáteční fázi bude pokrytí těchto oblastí nehomogenní, průběžně se však bude doplňovat. Zákazníci T-Mobile Czech Republic budou moci přenášet data prostřednictvím EDGE i při cestách do zahraničí, v sítích 19 operátorů v 15 zemích. Kromě tří operátorů T-Mobile na Slovensku, v Chorvatsku a Maďarsku lze EDGE použít např. v Kanadě, Finsku, Francii, Hongkongu, Číně či Izraeli.

V pondělí 8. listopadu spustí T-Mobile Czech Republic v šesti největších městech službu EDGE. Poprvé tak budou moci zákazníci v České republice vyzkoušet výhody nejrychlejšího přenosu dat v rámci GSM technologie. „Jsme si velmi dobře vědomi zájmu o vysokorychlostní internet, a proto uvádíme tuto technologii, která výrazně zvyšuje rychlost mobilního internetu, v nejrychlejším možném termínu,“ komentuje krok společnosti její marketingový ředitel Jiří Dvorjančanský. EDGE nabízí rychlost přenosu dat až 236,8 kbps, tedy třikrát vyšší než GPRS.

Přestože s počítačem umí podle výzkumů zacházet pouze dvacet procent Čechů, poptávka po vysokorychlostním připojení k internetu zejména ve velkých městech zdaleka převyšuje nabídku. Velký boom zažívají nejen pevné, ale i mobilní datové služby, a dá se předpokládat, že zájem o mobilní data nadále poroste.

EDGE – opravdu mobilní internet

EDGE (Enhanced Data Rates for Global Evolution) je výrazně rychlejším následovníkem GPRS. Zvýšení rychlosti přináší výrazné zlepšení uživatelského komfortu především při přístupu na internet a při využívání multimediálních služeb. EDGE se v současné době stává standardem a je samozřejmou součástí velké části nových mobilních telefonů. Implementace do stávající sítě je jednoduchá, stejně takové je použití pro uživatele – není potřeba vlastnit speciální koncové zařízení sloužící pouze pro připojení na internet ani měnit nastavení telefonu či službu zvlášť aktivovat. K velkým výhodám technologie patří plynulý přechod mezi GPRS a EDGE – pokud uživatel začne stahovat data pomocí EDGE a během přenosu se dostane na území, kde tato technologie není dostupná, tok dat se nepřeruší, pouze zpomalí na rychlost GPRS Zkušenosti z testů, které v síti T-Mobile probíhají již několik měsíců, potvrzují "papírové" předpoklady EDGE : odeslání e-mailu je 3x rychlejší (příjem 2x rychlejší), surfovat na internetu lze 2 až 3x rychleji a např. soubor o velikosti 5 MB je při průměrné rychlosti možno stáhnout za 4 až 5 minut. Zrychlení samozřejmě zaznamenají také uživatelé WAP a MMS služeb.

Pro datové přenosy uskutečněné prostřednictvím EDGE mohou zákazníci využít stávající službu GPRSpeed urychlující přístup k webovým stránkám. Tak je možno dosáhnout dalšího, téměř dvojnásobného zrychlení přenosu, což EDGE staví na roveň dalším technologiím vysokorychlostního připojení k internetu.

Pokrytí

T-Mobile pro zákazníky připravil fázované zavádění technologie EDGE. Současné pokrytí bude postupně rozšiřovat na základě zájmu uživatelů a růstu penetrace telefonů podporujících tuto technologii, jichž je zatím v oběhu jen omezené množství. „EDGE startujeme tam, kde se soustřeďuje nejvíce uživatelů mobilních dat,“ vysvětluje Dvorjančanský a dodává : "Již na konci února příštího roku však 35 % veškerých datových přenosů může běžet prostřednictvím EDGE."

T-Mobile EDGE bude spuštěn 8. listopadu v šesti největších městech : Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Českých Budějovicích a Olomouci. V počáteční fázi bude pokrytí těchto oblastí nehomogenní, průběžně se však bude doplňovat. Zákazníci T-Mobile Czech Republic budou moci přenášet data prostřednictvím EDGE i při cestách do zahraničí, v sítích 19 operátorů v 15 zemích. Kromě tří operátorů T-Mobile na Slovensku, v Chorvatsku a Maďarsku lze EDGE použít např. v Kanadě, Finsku, Francii, Hongkongu, Číně či Izraeli.

Nemáte EDGE telefon ? Nevadí, půjčte si ho !

Pro užívání EDGE není třeba speciální koncové zařízení, stačí, když telefon podporuje tuto technologii. V současné době jsou v nabídce T-Mobile čtyři typy těchto telefonů – Nokia 6230, 5140, 3220 a 6820, do konce roku budou uvedeny ještě další dva modely EDGE telefonů téže značky – Nokia 6630 a 9500. Na přelomu roku s největší pravděpodobností obohatí nabídku koncových zařízení také Option EDGE Combo Data card (nový typ PCMCIA karty), jejíž testy v současné době probíhají. Do konce roku tedy budou moci zákazníci vybírat ze sedmi typů koncových zařízení.

T-Mobile myslí i na zákazníky, kteří dosud telefon podporující EDGE nemají – ve všech Značkových prodejnách T-Mobile ve zmíněných šesti městech si mohou od 8. listopadu vypůjčit EDGE telefon se SIM kartou a datovým kabelem. Podmínkou zápůjčky v trvání 3 dnů je složení zálohy ve výši 13 000 Kč.

Cena

Po dobu nejbližších měsíců budou moci uživatelé mobilních dat využívat EDGE v rámci existujících GPRS tarifů. T-Mobile však hodlá během příštího roku zavést příplatek za vyšší rychlost v tzv. neomezených tarifech. Zatímco dnes tedy zaplatí zákazník využívající tarif T-Mobile Data Unlimited 699 Kč (+ 19% DPH), cena neomezeného paušálu, ve kterém bude možné plně využívat výhody rychlosti přenosů prostřednictvím EDGE, by měla být od 1.4. 2005 o 200 Kč vyšší.

Zákazníkům se stávajícími neomezenými tarify bude zaveden rychlostní limit, který omezí rychlost přenosu na úroveň GPRS. Uživatelé tarifů, platící za množství přenesených dat, mohou využívat plnou rychlost EDGE i po uvedeném datu bez jakéhokoliv příplatku. T-Mobile také zvažuje uplatnění tzv. fair usage policy u paušálních tarifů, jež bude běžného zákazníka chránit před uživateli, kteří stahují extrémní množství dat.

Mapa pokrytí

Mapa ukazuje plánovaný stav ke konci unora 2005. V případě měst Ostrava, Olomouc a České Budějovice je tohoto pokrytí již dosaženo. 

EDGE - Enhanced Data Rates for Global Evolution

· Vysokorychlostní GPRS (EGPRS), dosahuje až trojnásobně vyšší přenosové rychlosti než GPRS. Vyšších přenosových rychlostí je dosahováno jiným způsobem modulace rádiového signálu a rozšířením počtu kódovacích schémat ze čtyř (pro GPRS) na celkem třináct (dalších devět pro EDGE). Rychlost přenosu dat se mění v místě a v čase podle síly a zejména kvality signálu. Nejrychlejší možnost přenosu dat v rámci technologie GSM: rychlost u downloadu dosahuje až 236,8 kb/s, u uploadu až 118,4 kb/s (v případě konfigurace telefonu 4+2 timesloty); typická rychlost přenosu se pohybuje mezi 150 a 220 kb/s. On-line přenosy datových souborů, audio a videosekvencí i digitálních fotografií. Výrazné zlepšení při využívání multimediálních služeb.

Výhody :

Fair Usage Policy (politika čestného užívání)

Zavedení opatření, jímž operátor eliminuje negativní vliv tzv. "stahovačů" na rychlost přenosu dat ostatních uživatelů (omezení rychlosti připojení intenzivních uživatelů, kteří v daném měsíci přesáhnou dané množství přenesených dat).

T-Mobile

Článek ze dne 5. listopadu 2004 - pátek