logo itpoint.cz

Technologie zobrazování dokumentů pro mobilní telefony

Vědci z výzkumného centra společnosti Xerox pro Evropu vyvinuli technologii zobrazování dokumentů pro mobilní telefony. Tato technologie umožní používat mobilní telefon jako přenosný skener a celkově vzato jako přístroj pro zpracování dokumentů. Nový software je postaven na inovacích spočívajících ve zlepšeném zobrazování dokumentů zabudovaným fotoaparátem.

Vědci z výzkumného centra společnosti Xerox pro Evropu (XRCE, Xerox Research Centre Europe) vyvinuli technologii zobrazování dokumentů pro mobilní telefony. Tato technologie umožní používat mobilní telefon jako přenosný skener a celkově vzato jako přístroj pro zpracování dokumentů. Nový software je postaven na inovacích spočívajících ve zlepšeném zobrazování dokumentů zabudovaným fotoaparátem.

Tato technologie má celou řadu potenciálních obchodních uplatnění a celkově je její revoluční přínos v tom, že mění roli pracovníka v terénu. Umožní totiž jednotlivcům zachytit a okamžitě doručit informace, například z obchodních událostí, prezentací, fór, setkání s klienty, promítání, zápisů či jiných situací.

"Od samého počátku jsme viděli potenciál mobilních telefonů jako prostředku pokročilé zobrazovací technologie," vysvětluje Chris Dance, vědec a manažer pro zpracování obrazu z výzkumného centra společnosti Xerox pro Evropu (XRCE). "Museli jsme však počkat, až technologie mobilních telefonů dosáhnou takové úrovně, že v nich integrované fotoaparáty budou mít dostatečně vysoké rozlišení. Vlastně až tohoto roku, s příchodem megapixelových fotoaparátů do mobilních telefonů, se našim technologiím otevřela cesta na trh."

Software pro zobrazování dokumentů v mobilních telefonech funguje jako proces o čtyřech částech. V prvním kroku je obraz zachycen, aby hned v druhém kroku došlo k jeho zaostření. Poté jako třetí krok následuje převod obrazu do odstínů černé a bílé, jako u běžného tištěného dokumentu. Toto v sobě zahrnuje odstranění jakýchkoliv stínů a odrazů, které v obrázku jsou. Pro barevný nebo ručně psaný text (například na typický whiteboard - zařízení na převod ručně psaného textu do digitální podoby), jsou použity techniky pro nastavení sytosti barev a kontrastu. Nakonec je obrázek zkomprimován až na desetinu velikosti formátu JPEG, komprese obrázku se standardně využívá při mobilním přenosu a to umožňuje snadno posílat a tisknout obrázkové dokumenty. Soubor může být poslán přes bluetooth, prostřednictvím služby MMS nebo telefaxem. Jak se jednou obrázek dostane na server nebo stolní PC, může zde být použita metoda optického rozpoznávání znaků (OCR, optical character recognition), což nabízí uživateli množství dalších služeb.

"Schopnost zachytit obraz v mobilním prostředí a potom ho přenést dále, zatímco jste v pohybu, to je jen začátek," pokračuje Dance. "Jak jsme jednou dosáhli tohoto, bude v budoucnu možné používat další technologie Xeroxu pro práci s dokumenty, jako jsou indexování, vyhledávání nebo sumarizace. A konečně technologie snímání obrazu určené pro běžného zákazníka budou mít stejné funkce, jaké pro práci s dokumenty používají podnikové aplikace, čímž zásadně změníme způsob, jakým lidé komunikují."

Tato technologie je součástí licenčního programu, který společnost Xerox vytvořila se svým partnerem, společností IPValue Management Inc. "V současné době se zabýváme množstvím obchodních jednání týkajících se přidané hodnoty této technologie od výrobců mobilních telefonů k prodejcům dalších typů přenosných přístrojů, mobilních nosičů a zařízení, na kterých běží aplikace," vysvětluje Mathieu Chuat, licenční ředitel společnosti Xerox pro Evropu.

Xerox Czech Republic prodává na našem trhu publikační tiskové systémy, černobílé a plnobarevné multifunkční kopírovací stroje s faxy a tiskárnami, velkoformátové stroje a tiskárny, stejně jako software pro management dokumentů. Ke všem strojům dodává Xerox i spotřební materiál a poskytuje kompletní servis a údržbu. Do nabídky firmy rovněž patří celá škála služeb od pronájmu strojů až po sofistikovaný outsourcing. Outsourcingu se věnuje celá samostatná divize XGS (Xerox Global Services).

Xerox

Článek ze dne 8. prosince 2004 - středa