logo itpoint.cz

Telecom nás novou nabídkou internetu znevýhodňuje - tvrdí alternativní operátoři

Český Telecom svou novou nabídkou připojení na internet přes ADSL znevýhodňuje podle alternativních operátorů konkurenci. Nová služba s názvem Expres zahrnuje vedle platby za připojení na internet i paušál za pronájem telefonní linky, zákazník tak již neplatí žádné další poplatky ...

Český Telecom svou novou nabídkou připojení na internet přes ADSL znevýhodňuje podle alternativních operátorů konkurenci. Nová služba s názvem Expres zahrnuje vedle platby za připojení na internet i paušál za pronájem telefonní linky, zákazník tak již neplatí žádné další poplatky.

Telecom podle konkurentů prodává službu pod úrovní nákladů. Zároveň zneužívá dominantní postavení, když váže odběr jedné služby na odběr jiné.

Mluvčí Telecomu Vladan Crha to odmítá : "Vysokorychlostní Internet Expres je pouze atraktivnější, než nabídky konkurenčních operátorů. To však nelze považovat za jejich znevýhodňování." - řekl Crha.

Společnost Nextra dosud neobdržela žádnou velkoobchodní nabídku, na jejímž základě by byla schopna poskytovat službu srovnatelnou s Internetem Expres, uvedla mluvčí Hana Boháčová. Další operátor Contactel chce požádat Český telekomunikační úřad o předběžné opatření, kterým by nabízení služby pozastavil.

Telecom nyní nabízí připojení na internet přes ADSL včetně měsíčního paušálu za telefon za 1189 korun, po dvou měsících pak chce nabídku zvednout na 1367 korun. Firma nabízí ostatním operátorům ADSL za velkoobchodní cenu od 707 korun. Do ceny není zahrnutý 340 korunový paušál za telefon.

Podle výkonného ředitele Nextry Reinharda Mjaatvedta se podobné případy v EU přísně postihují. "V roce 2003 dostala společnost Wanadoo, dceřiná společnost France Telecom, pokutu za protisoutěžní jednání ve výši 10,35 milionu eur (320 milionů korun) za predátorské ceny v oblasti ADSL," uvedl. Dodal, že podobné případy postihů jsou známé i u dalších evropských dominantních operátorů.

ADSL využívá kolem 22.000 zákazníků, z toho asi 60 procent přímo u Českého Telecomu a zbytek u alternativních operátorů, kteří službu u dominantního operátora nakupují.

ČTK

Článek ze dne 17. května 2004 - pondělí