logo itpoint.cz

Telenor upozorňuje na překážky rozvoje xDSL v České republice

Na základě průzkumu z Norska se uživatelé při svém výběru širokopásmových linek rozhodují podle ceny, rychlosti a poměru cena/výkon. Alternativní operátoři ale zákazníkům těžko nabídnou služby podle jejich potřeb, pokud jen přeprodávají velkoobchodní nabídku dominantního operátora.

Na konferenci IIR – tel.con 2004 vystoupil tuto středu Odd-Egil Aasen, výkonný ředitel Telenor Networks. V příspěvku upozorňuje na překážky rychlejšího rozvoje služeb xDSL v České republice. Odd-Egil Aasen srovnává situaci v České republice a ve vybraných zemích Evropy, především v Norsku, kde má Telenor se zaváděním xDSL a liberalizací telekomunikačního trhu bohaté zkušenosti.

"Zkušenosti z Evropy ukazují, že v lokalitách, kde mají alternativní operátoři přístup k místním smyčkám, dochází k rychlému růstu přípojek xDSL," říká Odd-Egil Aasen. "Jenže cena za zpřístupnění místní smyčky musí být rozumná a nesmí alternativní operátory diskriminovat, jako je tomu v České republice," vysvětluje Odd-Egil Aasen. V porovnání s jinými evropskými zeměmi je cena za zpřístupnění místní smyčky v České republice podle Odda-Egila Aasena příliš vysoká.

Na základě průzkumu z Norska se uživatelé při svém výběru širokopásmových linek rozhodují podle ceny, rychlosti a poměru cena/výkon. Alternativní operátoři ale zákazníkům těžko nabídnou služby podle jejich potřeb, pokud jen přeprodávají velkoobchodní nabídku dominantního operátora. "Operátoři potřebují mít možnost definovat si parametry jednotlivých přípojek sami, aby mohli zákazníkům nabídnout široké a zajímavé spektrum služeb. A to bez zpřístupnění místní smyčky nelze," vysvětluje Odd-Egil Aasen.

Telenor, jako bývalý norský monopolní operátor včas pochopil, že je výhodnější se s koncem svého monopolu vyrovnat iniciativně. Vybudoval proto nový obchodní model a nabídl velkoobchodní služby a zpřístupnění svých smyček i dalším alternativním operátorům. Dosažené výsledky, kdy čtvrtina domácností má širokopásmovou linku a 80 % všech domácností je v dosahu pokrytí, správnost tohoto rozhodnutí potvrzují. "Máme zkušenosti z obou stran, jako dominantní i alternativní operátor. Je pro nás snazší posoudit, co je potřeba udělat proto, aby trh s širokopásmovým připojením rychle rostl a nestagnoval na místě," říká Odd-Egil Aasen.

Telenor Networks

Článek ze dne 12. listopadu 2004 - pátek