logo itpoint.cz

Televizor jako centrum zábavy a komunikace

Na veletrhu CeBIT 2004 představila společnost Siemens televozor s možností připojení k internetu, zasílání SMS/MMS zpráv, videotelefonie a elektronické pošty. Pro využití aplikací je třeba mít zvláštní přídavné zařízení, které se připojí k lince DSL. Připojí se tak televizor a v případě potřeby i další přístroje, např. počítač nebo telefon. Všechny on-line služby jsou nabízeny na bázi internetového protokolu IP.

Na veletrhu CeBIT 2004 představila společnost Siemens, divize Informace a komunikace – sítě (ICN), televizor jako centrum zábavy a komunikace. S technologií domácí zábavy Surpass (Surpass Home Entertainment Solution) mohou poskytovatelé DSL služeb nabídnout celou škálu on-line služeb prostřednictvím domácích televizorů, a to včetně filmů, hudebních klipů či on-line her.

V nabídce dále figuruje rovněž připojení na internet, e-mail, zasílání SMS/MMS zpráv a videotelefonie. Mezi další klíčové produkty na stánku Siemens patřila čistě fotonická ústředna pro optický přenos nebo RESIP – program, který mohou poskytovatelé služeb využít pro další zkvalitnění přenosu hlasu a videa v IP síti.

Zábava, ale i jednoduchá a inovativní komunikace - to vše mohou poskytovatelé sítí svým zákazníkům nabídnout díky technologii Siemens Surpass Home Entertainment Solution pro on-line služby poskytované prostřednictvím televizoru. V oblasti komunikace nabízí videotelefonii, e-mail nebo přenos SMS a MMS zpráv. On-line hry a video/audio na vyžádání představují též mnoho zajímavých možností.

Nabízené služby zahrnují jednoduché ukládání televizních programů přímo z elektronického průvodce programem (Electronic Programme Guide, EPG), díky čemuž lze shlédnout zmeškané programy nebo se připojit na internet prostřednictvím televize. Služba "Walled Garden" umožní zpřístupnit definovanou oblast na internetu určité skupině uživatelů, např. dětem.

Pro využití aplikací je třeba mít zvláštní přídavné zařízení, které se připojí k lince DSL. Připojí se tak televizor a v případě potřeby i další přístroje, např. počítač nebo telefon. Všechny on-line služby jsou nabízeny na bázi internetového protokolu (IP). Bezproblémový chod služeb zajistí poskytovatel sítě kontrolou kvality služeb (QoS).

Při poskytování on-line služeb prostřednictvím televizoru spolupracuje společnost Siemens úzce se svými partnery – firmou Myrio (spravuje aplikační služby), nCube, (spravuje servery pro služby videa na vyžádání), Verimatrix (stará se o správu digitálních práv) a Tandberg Television (zabývá se zařízením pro vysílání videa).

Sítě RESIP (Resilient IP Networks) vyvinuté společností Siemens a jejím partnerem Juniper Networks jsou ukázkou toho, jak lze nově vyvinutá pravidla konfigurace sítě využít ke zlepšení kvality služeb (QoS) a zvýšení spolehlivosti a bezpečnosti přenosu služeb v reálném čase v konvergované IP síti.

Nový fotonický switch od společnosti Siemens nabízí provozovatelům sítí možnost čistě optického přenosu vlnových délek. V dálkových sítích se signály zatím zpracovávají elektronickou – dosti nákladnou - cestou v tzv. přepínacích stanicích. V tomto procesu je zapotřebí terminálů, jejichž potřeba při použití fotonické ústředny zcela odpadá. K přepínání signálů dochází v nové technologii čistě optickou cestou. První výhodou je úspora v oblasti hardwarového vybavení a tím i nižší investice, druhou pak zrychlení služeb, protože signál zůstává na optické úrovni po celé délce přenosu.

Siemens

Článek ze dne 24. března 2004 - středa