logo itpoint.cz

TietoEnator zřizuje vývojové centrum SW v Ostravě

Společnost počítá s tím, že v něm do konce příštího roku vytvoří stovky pracovních míst. Středisko by mělo vzniknout v areálu Vědeckotechnologického parku a služby bude prodávat zákazníkům ve Skandinávii a dalších zemích Evropy. Bude-li o produkty firmy zájem, může jít podle něj počet zaměstnanců až do tisíců ...

TietoEnator, nejvetsi poskytovatel IT sluzeb v severskych zemich, zahajila zrizovani sveho vlastniho vyvojoveho centra software v Ostrave v Ceske republice. Centrum se bude zamerovat na sluzby zakaznikum spolecnosti TietoEnator ve Skandinavii i v dalsich evropskych zemich.

"Strategii TietoEnator je poskytovat sluzby svym klicovym zakaznikum vsude tam, kde tito zakaznici pusobi. Mame ambice kombinovat prvotridni znalosti odvetvi, nasi blizkost k zakaznikum a vyhody plynouci z nizkych nakladu. Nase nova jednotka v Ostrave toto podporuje prevzetim zodpovednosti za ty produkcni aktivity, ktere nam mohou prinest vyhodu diky nizsim vyrobnim nakladum," rika Pentti Heikkinen, Chief Operating Officer spolecnosti TietoEnator. Pentti Heikkinen navstivi Ostravu ve dnech 22. - 23. brezna a setka se s predstaviteli mesta, Technicke univerzity a Vedecko-technologickeho parku.

TietoEnator jiz pusobi napriklad v Cine, Malajsii, Litve ci Lotyssku. V lonskem roce provedla spolecnost TietoEnator obsahlou analyzu provoznich podminek v ruznych zemich. Cilem bylo rozhodnuti o tom, jak co nejlepe pokryt poptavku po programovacich sluzbach vysoke kvality za nizsi naklady. Jednim z vysledku bylo rozhodnuti o zrizeni teto nove jednotky.

Ceska republika byla vybrana proto, ze se zde spojuji nizsi vyrobni naklady s geografickou a kulturni blizkosti. To prispiva k efektivnejsimu projektovemu rizeni a zabranuje kulturnim i casovym potizim typickym napriklad v Asii. Nadto ma jiz TietoEnator s pusobenim v Ceske republice vynikajici zkusenosti.

"V Ostrave, kde na dvou univerzitach studuje temer 2 000 studentu v oblasti IT, vidime pro ukoly vyvoje software bohatou zasobarnu potencialnich zamestnancu. V soucasne dobe mnoho absolventu odchazi za praci napriklad do Prahy. Verime, ze TietoEnator muze nabidnout atraktivni prilezitosti pro mistni profesionaly z oblasti IT," rika Pentti Heikkinen.

Zrizenim sveho vlastniho vyvojoveho centra software v Ostrave TietoEnator dale zajistuje kompletni hodnotovy retezec sluzeb, ktere poskytuje. Do teto jednotky budou preneseny specificke zkusenosti a znalosti vztahujici se k jednotlivym zakaznikum a zaroven budou pouzivany stejne metody a nastroje. To rovnez zajisti, ze bezpecnost dat bude udrzovana na nejvyssi mozne urovni. Jednotka se bude zamerovat na hlavni technologie, jako jsou Java, C++ ci Oracle.

TietoEnator je jednim z prednich architektu efektivni informacni spolecnosti a nejvetsim poskytovatelem IT sluzeb v severskych zemich. Specializuje se na konzultace, vyvoj a provozovani obchodnich procesu svych zakazniku v prostredi digitalni ekonomiky. Sluzby korporace jsou zalozeny na kombinaci hlubokych znalosti vybranych odvetvi a nejnovejsich informacnich technologii. TietoEnator zamestnava 14 000 odborniku ve vice nez 20 zemich.

TietoEnator

OSTRAVA - Skandinávský poskytovatel služeb informačních technologií TietoEnator otevře v Ostravě vlastní vývojové centrum software. Počítá s tím, že v něm do konce příštího roku vytvoří stovky pracovních míst. Na tiskové konferenci to řekl manažer společnosti Pentti Heikkinen. Středisko by mělo vzniknout v areálu Vědeckotechnologického parku a služby bude prodávat zákazníkům ve Skandinávii a dalších zemích Evropy.

"Jestliže letos začneme s desítkou nebo několika málo desítkami lidí, pak do konce příštího roku se budeme moci bavit o stovkách zaměstnanců," uvedl Heikkinen. Bude-li o produkty firmy zájem, může jít podle něj počet zaměstnanců až do tisíců.

"Nepřinášíme nějakou výrobu ani výrobní zařízení. Jde o vytvoření platformy, na jejímž základě budeme schopni konkurovat v oblasti nových firem a nových technologií," doplnil viceprezident českého vývojového centra Petteri Kekkonen.

TietoEnator se specializuje na poradenství, vytváření počítačových systémů a poskytování služeb ze vzdálených míst pro obchodní operace zákazníků v oblasti digitalizace. Společnost byla založena v roce 1968 ve Finsku. Její roční tržby dosahují 1,4 miliardy eur (více než 46 miliard korun) a zisk 103 milionů eur (3,4 miliardy korun). TietoEnator zaměstnává 14.000 lidí přibližně ve 20 zemích.

Cílem společnosti je podle Heikkinena stát se významným světovým hráčem především v telekomunikacích, internetovém bankovnictví, lesnictví a dřevozpracujícím průmyslu. Proto už TietoEnator zřídil vývojová střediska v Číně, Malajsii, Litvě a Lotyšsku. Českou republiku si vybral kvůli nižším výrobním nákladům, geografické blízkosti a zásobárně kvalitních lidí.

"V Ostravě se chceme pustit do něčeho, co tady nikdo nedělá. Nebudeme mít konkurenci a přitom je tady dostatečné zázemí," uvedl dále Heikkinen.

Ostrava, která rozvoj Vědeckotechnologického parku podporuje miliony korun, chce vyjít Finům vstříc. Výši pobídky ale zatím údajně nedokáže odhadnout. "Jsme ve fázi, že se začínáme bavit o konkrétních podmínkách. Určitě nalezneme vhodný způsob, jak firmu stabilizovat v Ostravě a vytvořit podmínky, aby se mohla rozvíjet," uvedl ředitel parku Jaromír Dudek. V areálu nyní působí osm firem, například Siemens Konstrukční a vývojové centrum.

ČTK

Článek ze dne 23. března 2004 - úterý