logo itpoint.cz

Trest pro Microsoft od EU

Podle Evropské komise Microsoft zneužil svého dominantního postavení na trhu operačních systému, aby se dostal i na jiné trhy. Firma sice připouští, že operační systém Windows je prakticky na každém počítači ve světě, odmítá ale, že by svého postavení zneužívala. Evropská komise vynese verdikt 24. března, anebo pár dnů předtím, pokud dospěje k výsledku dříve.

Poradní výbor Evropské unie podpořil návrh udělit americkému výrobci programů Microsoft vysokou pokutu. Experti ze všech 15 zemí unie tak komisi jednomyslně podpořili v jejím tvrzení, že Microsoft zneužil svého dominantního postavení na trhu a musí být potrestán.

Evropská komise polevila v požadavcích, které má na změnu obchodních praktik společnosti Microsoft. Podle britského listu Financial Times tak Brusel může rozzlobit některé konkurenty Microsoftu. Pozorně sledovaný případ již spěje do závěrečné fáze a rozhodnutí se čeká nejpozději do deseti dnů.

Přestože konečný verdikt bude zřejmě mírnější, než naznačovaly některé komentáře v minulosti, Microsoft nebude spokojený. Komise už vede s firmou spor od konce 90. let a rozhodnutí, které v nejbližší době vydá, se zaměří na výrobce počítačů. Ti by si měli začít sami určovat, jaký software chtějí do přístrojů instalovat, což se Microsoftu bude jen těžko líbit, píše list.

Komisař Evropské komise pro hospodářskou soutěž Mario Monti by měl získat od expertů ze všech zemí unie jasnou podporu svého návrhu uznat Microsoft vinným z porušování antimonopolních zákonů Evropské unie a vyměřit mu za to vysokou pokutu. Ta by se měla pohybovat v řádu stovek milionů eur. Podobný případ se zatím v rámci Evropské unie neřešil.

V centru obvinění je výtka komise, že Microsoft zneužil svého dominantního postavení na trhu operačních systému, aby se dostal i na jiné trhy. Firma sice připouští, že operační systém Windows je prakticky na každém počítači ve světě, odmítá ale, že by svého postavení zneužívala. Evropská komise vynese verdikt 24. března, anebo pár dnů předtím, pokud dospěje k výsledku dříve.

Nejcitlivější částí sporu je přehrávač mediálních souborů Windows Media Player. Microsoft totiž tvrdí, že tento program je nedílnou součástí programu Windows, což si ale v Bruselu nemyslí. Podle nich firma brání konkurenci, protože operační systém dodává s tímto přehrávačem, a lidé tedy nemají motivaci uvažovat o nákupu konkurenčního výrobku.

Komise loni v srpnu ve formálním obvinění Microsoftu uvedla, že domácí uživatelé i podniky by měli mít možnost si sami vybrat, zda chtějí mít v operačním systému Windows program Media Player, anebo ne. Nyní vše spěje k tomu, že Microsoft bude muset v Evropě začít prodávat dvě verze operačního systému. Jedna bude vypadat stejně jako ta dnešní, tedy s přehrávačem, druhá bude bez tohoto programu a zřejmě ještě bez dalších nástrojů.

Výrobci počítačů si zřejmě budou sami určovat, jaký operační systém zákazníkům nabídnou, respektive v jaké podobě. Mohli by ho totiž prodávat "jen tak", tedy bez těchto programů, a zákazník by si nakoupil programy podle vlastního uvážení. Případně by výrobci začali operační systém Windows prodávat s přehrávačem konkurenční společnosti. Všechny tyto varianty nyní připadají v úvah.

"Byla jsem informována, že schůzka skončila a že členské státy rozhodnutí komise jednomyslně podpořily," potvrdila mluvčí komise Amelia Torresová. Mluvčí Microsoftu v Bruselu podle agentury AP řekl, že právní tým firmy bude s komisí nadále v kontaktu a bude se ještě snažit spor vyřešit smírem.

Očekává se, že pokud komise přece jen Microsoftu vyměří pokutu, bude se pohybovat v řádu stovek milionů eur. V nejhorším případě by ale mohla činit až deset procent ročních tržeb Microsoftu. To by znamenalo částku kolem tří miliard dolarů. Sbor expertů se má k tomuto případu sejít ještě příští týden v pondělí a zvážit, jak velká pokuta bude nejvhodnější.

Zdroje blízké jednání uvedly, že návrh komise požaduje, aby Microsoft zpřístupnil důležité informace o svých produktech, které by využili konkurenční výrobci serverů. Ti si stěžují, že nemohou své výrobky upravit tak, aby byly kompatibilní a běžely tak spolehlivě jako výrobky Microsoftu.

Microsoft bude asi muset učinit ještě jeden významný ústupek, a to začít v Evropě prodávat verzi operačního systému Windows bez přehrávače mediálních souborů Media Player. Výrobci počítačů si pak sami určí, zda budou operační systém prodávat s přehrávačem nebo bez něj. I zde jde o stížnosti konkurenčních výrobců, kteří tvrdí, že je Microsoft svým postojem omezuje.

Vzhledem ke komplexnosti případu měla být dnešní schůzka celodenní a skončit až kolem 18:00 SEČ. Experti se ale na vině Microsoftu shodli překvapivě brzy a schůzka skončila krátce po obědě. Pokud Microsoft rychle nenavrhne vyrovnání, bude výše pokuty známá do poloviny příštího týdne, píše agentura Reuters.

ČTK

Článek ze dne 16. března 2004 - úterý