logo itpoint.cz

U nás používá internet 40 % lidí, v EU je to 54 %

V hodnocení využívání internetu je možné Čechy postavit zhruba na roveň Francie či Španělska. Nejpokročilejšími uživateli internetu jsou severské země v čele s Dánskem, které s podílem blížícím se k 80 procentům může měřit i s nejvyspělejšími Spojenými státy ...

Česká republika patří ve využívání internetu ke špičce mezi kandidátskými zeměmi, zaostává ale za průměrem členů Evropské unie. V Česku využívá internet podle výzkumu 40 procent lidí, v EU 54 procent a v USA dokonce více než tři čtvrtiny populace. Ze států stojících na prahu unie bylo nejlepší Estonsko s podílem 60 procent před Slovinskem s 45 procenty. Na dnešní prezentaci to uvedla Karolína Saková z výzkumné a konzultační firmy SC&C.

Více než 90 procent Čechů již někdy slyšelo o internetu, což znamenalo čtvrtou příčku mezi desítkou přistupujících zemí. Mezi obyvateli ale panují značné rozdíly, které závisí na věku. Zatímco pouze jedno procento osob ve věku od 15 do 24 let nezná internet, ze seniorů nad 65 roků nikdy neslyšelo o informačním fenoménu moderního věku v průměru 54 lidí ze sta.

V hodnocení využívání internetu je možné Čechy postavit zhruba na roveň Francie či Španělska. Nejpokročilejšími uživateli internetu jsou severské země v čele s Dánskem, které s podílem blížícím se k 80 procentům může měřit i s nejvyspělejšími Spojenými státy. Nejslabší mezi kandidátskými státy jsou Maďarsko a Rumunsko, kde používá internet pouze zhruba pětina občanů.

Data byla nasbírána a zpracována v rámci projektu Evropské komise SIBIS (Statistical Indicators Benchmarking the Information Society). Výzkum proběhl v zemích EU, Švýcarsku a USA v roce 2002 a v kandidátských zemích v lednu 2003. V ČR bylo dotazováno více než tisíc osob starších 15 let.

ČTK

Článek ze dne 26. ledna 2004 - pondělí