logo itpoint.cz

Uchazeči o Telecom budou moci podat své nabídky začátkem února

O vítězi soutěže, kterého by měl kabinet vybrat do konce března, by měla rozhodnout cena. Počítá s tím předběžný harmonogram privatizace, který má ve středu projednat vláda. V polovině února by měl přitom kabinet dostat průběžnou zprávu o stavu prodeje firmy.

Potenciální uchazeči o 51,1 procenta akcií státu v Českém Telecomu budou moci své předběžné nabídky podat v prvním únorovém týdnu. Vybraní zájemci předají poté své závazné nabídky asi týden před koncem března. O vítězi soutěže, kterého by měl kabinet vybrat do konce března, by měla rozhodnout cena. Počítá s tím předběžný harmonogram privatizace, který má ve středu projednat vláda. V polovině února by měl přitom kabinet dostat průběžnou zprávu o stavu prodeje firmy.

Podle materiálu, který má ČTK k dispozici, se vláda musí rozhodnout, zda do výběrového řízení pozve jen telekomunikační firmy nebo i jejich konsorcia s finančními investory. Podle toho poradenská firma CSFB/Česká spořitelna osloví jednotlivé potenciální uchazeče. Ještě před Vánoci by měli mít investoři možnost provést ekonomickou a právní prověrku ve firmě.

Zároveň se zahájením prodeje celého balíku ve zkráceném výběrovém řízení chce ministerstvo financí začít s přípravou prodeje akcií firmy na kapitálových trzích. Ten by následoval v případě, že vláda do konce března nenajde vhodného kupce celého podílu. Se sbíráním cenových nabídek investorů a následným úpisem akcií počítá ministerstvo zhruba v polovině dubna.

Při obou současně probíhajících variantách prodeje stát počítá s podporou vedení Telecomu. Při prodeji jednomu investorovi získají zájemci informaci o stavu firmy a jejím hospodaření a budou mít možnost provést v ní hloubkovou kontrolu. Při prodeji na kapitálových trzích by se vedení firmy mělo podílet na vytvoření informačního prospektu a zúčastnit se turné mezi investory v hlavních finančních centrech jako jsou Londýn, Paříž, Milán, Frankfurt, Curych, New York a Boston.

Představenstvo Telecomu podle jeho místopředsedy i finančního ředitele Juraje Šedivého zastává na základě předběžné analýzy názor, že v případě, že o to stát požádá, poskytne prodeji firmy přes trh podporu. Ta by měla být v rozsahu, který umožňuje zákon a nepoškodí firmu ani ostatní akcionáře. Její formu navrhne zřejmě privatizační poradce a vedení firmy ji bude konzultovat se svými poradci, německou Deutsche Bank a právní kanceláří WGM.

O prodeji Telecomu ve zkrácené veřejné soutěži, po které by v případě neúspěchu následoval prodej přes trh, rozhodla minulý týden vláda. Podle očekávání ministra informatiky Vladimíra Mlynáře se o Telecom budou ucházet nejméně tři firmy. Zájem údajně již projevily Swisscom, TDC a France Telecom. Podle jiných informací naopak ochladl zájem finanční skupiny PPF jako možného účastníka v konsorciu s některou telekomunikační firmou. Tuzemští analytici, kteří jsou většinou zastánci prodeje přes trh, zájem telekomunikačních firem spíše zpochybňují.

Odhadovaná cena za státní podíl v Telecomu se pohybuje mezi 50 a 60 miliardami Kč.

ČTK

Článek ze dne 8. prosince 2004 - středa