logo itpoint.cz

Uživatelé mobilů v regionu loni utratili za zprávy 1,2 mld. USD

Uživatelé mobilních telefonů v 11 zemích střední a východní Evropy včetně České republiky loni utratili za posílání textových zpráv SMS a multimediálních MMS 1,2 miliardy USD, tedy zhruba 32 miliard korun. Trh, který loni čítal 45 milionů uživatelů, má stále růstový potenciál.

Uživatelé mobilních telefonů v 11 zemích střední a východní Evropy včetně České republiky loni utratili za posílání textových zpráv SMS a multimediálních MMS 1,2 miliardy USD, tedy zhruba 32 miliard korun. Trh, který loni čítal 45 milionů uživatelů, má stále růstový potenciál. Během pěti let by se měly výdaje v této oblasti zvýšit 2,5 x na 2,9 miliardy dolarů, uvádí studie analytické společnosti IDC.

Podle studie se SMS užívá běžně v ČR a Slovinsku, kde se vybavenost mobilními telefony blíží nebo již je na úrovni nasycení. Naproti tomu v Polsku je rozšířenost mobilních telefonů o mnoho nižší a v roce 2003 použila nějakou formu SMS méně než polovina populace. Přesto lidé v zemi odeslali nejvíce textových zpráv. Chorvatsko mělo zase nejvyšší měsíční průměr zaslaných SMS na uživatele. V Rumunsku se rovná průměrné použití SMS na osobu za měsíc pouze třetině užití ve Slovinsku a pětině užití v ČR.

Počet mobilů s podporou MMS stále ještě v regionu nedosáhl rozhodující hranice, která je nezbytná pro rozšířené využívání této služby. Nicméně v několika dalších letech IDC čeká výrazné rozšíření MMS služeb s tím, že jejich podíl na celkových výnosech z posílání zpráv dosáhne do roku 2008 až 40 procent, uvedl analytik IDC Artur Ludwiczynski.

IDC zkoumala mobilní trhy v Bulharsku, Chorvatsku, ČR, Estonsku, Maďarsku, Litvě, Lotyšsku, Polsku, Rumunsku, Slovensku a Slovinsku.

ČTK

Článek ze dne 23. června 2004 - středa