logo itpoint.cz

Uživatelé protestují proti regulaci internetové telefonie

Podle zástupců Sdružení uživatelů internetu a sdružení Internet pro všechny by úřad neměl službu regulovat, protože nevyužívá omezené kmitočtové spektrum ani telefonní čísla. Internet se svým IP protokolem není prostředkem, který by, narozdíl od kmitočtů, byl omezený a ve kterém by činnost jednoho účastníka omezovala nebo narušovala provoz ostatních účastníků.

Český telekomunikační úřad v současnosti zkoumá, zda bude regulovat telefonování prostřednictvím internetového protokolu (voice over IP). Uživatelé i někteří podnikatelé se ale staví proti jakékoliv regulaci služby. ČTÚ vyzval odbornou veřejnost k zaslání připomínek a čeká také na názor Sdružení evropských regulátorů, které by se mělo vyjádřit do konce roku.

Telefonování přes internet umožňuje proti běžnému telefonnímu styku výrazné snížení nákladů. Počet uživatelů služby roste zejména mezi nadnárodními firmami, jejichž mezinárodní pobočky spolu díky této technologii komunikují daleko flexibilněji. Vedle kvalitního přenosu mluveného slova mohou být prostřednictvím služby posílány během hovoru i krátké textové zprávy, soubory či pořádány videokonference.

Podle zástupců Sdružení uživatelů internetu a sdružení Internet pro všechny by úřad neměl službu regulovat, protože nevyužívá omezené kmitočtové spektrum ani telefonní čísla. Internet se svým IP protokolem není prostředkem, který by, narozdíl od kmitočtů, byl omezený a ve kterém by činnost jednoho účastníka omezovala nebo narušovala provoz ostatních účastníků, řekl předseda představenstva největšího tuzemského portálu Seznam Ivo Lukačovič. Uživatelé internetové telefonie se navíc identifikují svojí přezdívkou a tudíž nevyužívají národního telefonního čísla, jehož přidělování je v kompetenci ČTÚ.

Internetová telefonie podle odborníků také jen těžko umožňuje vymahatelnost případných postihů, protože je obtížné vysledovat její účastníky. Její místní regulace by navíc znevýhodnila tuzemské firmy proti zahraniční konkurenci.

Internetovou telefonii nabízí například velké kabelové televize, poskytovatelé internetových služeb i klasičtí telekomunikační operátoři. V tuzemsku technologii využívají především alternativní operátoři.

ČTK

Článek ze dne 28. prosince 2004 - úterý