logo itpoint.cz

V Ostravě zřejmě shořela ústředna Telecomu, nefungují telefony

Požár z nedělního večera pravděpodobně zničil telefonní ústřednu. Škoda na zařízení byla zatím vyčíslena na zhruba 50 milionů korun, v některých částech Ostravy nefungují telefony ...

V Ostravě v neděli večer hořelo v budově společnosti Český Telecom. Požár pravděpodobně zničil telefonní ústřednu. Škoda na zařízení byla zatím vyčíslena na zhruba 50 milionů korun, řekl v pondělí operační důstojník hasičů Ivan Marek. V některých částech Ostravy nefungují telefony.

Během požáru nebyl nikdo zraněn a jeho příčiny se stále vyšetřují. Hasič nevyloučil možný zkrat na elektřině. Podle pracovnice z oddělení ohlašovny poruch oprava potrvá do úterý. Bez telefonického spojení jsou podle operačního důstojníka například obyvatelé Mariánských Hor.

Hasiči vyjeli k požáru krátce před 21:00. S ohněm bojovali čtyři hodiny. Na místě zasahovaly tři hasičské jednotky.

ČTK

Podle mluvčího společnosti Český Telecom Vlastimila Sršně společnost intenzívně pracuje na odstranění škod. Prozatím však není schopen říct, kdy opět domácnostem začnou telefony fungovat. Na ústřednu bylo napojeno celkem 17 tisíc domácností.

V telefonní ústředně začalo hořet v neděli v devět hodin večer. Na místě bojovalo s ohněm více než hodinu pětadvacet hasičů se sedmi vozy. "Prvotní hrubý odhad škod je 50 miliónů korun," vypočítal Sršeň. Během požáru nebyl nikdo zraněn. Jeho příčinu vyšetřují.

Během požáru nebyl nikdo zraněn. Policisté už vyloučili, že by ústřednu někdo úmyslně zapálil. "Pravděpodobnou příčinou požáru je poškození systému telekomunikačních kabelů," řekla ČTK Ilona Branžovská z ostravské policie.

Dodala, že oheň ve třetím patře, kde jsou automatizované telefonní ústředny, objevil strážný budovy. Oheň zcela zničil sedm stojanů ústředen a 15 jich poškodil. "Obnovit poškozený systém bude trvat asi jeden měsíc. Dle prvotního zjištění jsou totiž poškozené ústředny neopravitelné a bude je nutno nahradit zcela novými přístroji," uvedla Branžovská.

Podle Sršně v současné době zasedá krizový štáb a další informace o průběhu likvidace následků neštěstí zveřejní ve 14 hodin.

Článek ze dne 1. listopadu 2004 - pondělí