logo itpoint.cz

Vedení Telecomu se pokusilo odvolat šéfa Eurotelu Valeskiho

Vedení Českého Telecomu se pokusilo odvolat generálního ředitele Eurotelu Terrence Valeskiho. Mluvčí Telecomu Vladan Crha odmítl informaci komentovat. Valeskiho může z funkce odvolat pouze valná hromada, jejíž funkce vykonává představenstvo Telecomu, který je od prosince 100 % vlastníkem mobilního operátora.

Vedení Českého Telecomu se pokusilo odvolat generálního ředitele Eurotelu Terrence Valeskiho. O jeho odvolání v úterý na dálku (per rollam) jednali členové dozorčí rady Telecomu na návrh představenstva firmy. Podle týdeníku Euro, který informaci přinesl jako první, však Valeski a druhý jednatel Eurotelu, právní ředitel Luboš Bórik, odvoláni nebyli.

Důvěryhodný zdroj ČTK řekl, že důvodem snahy o Valeskiho odvolání má být skutečnost, že Eurotel dosud nezískal licenci na službu vysokorychlostního přístupu k internetu prostřednictvím technologie CDMA, do které Eurotel investoval stovky milionů korun.

Mluvčí Telecomu Vladan Crha odmítl informaci komentovat. "Je pravda, že členové dozorčí rady dnes diskutovali o některých aktuálních tématech," uvedl pouze. Mluvčí Eurotelu Diana Dobálová se rovněž odmítla vyjádřit.

Eurotel v březnu oznámil, že hodlá CDMA komerčně nabízet od května. Podle neoficiálních informací byl termín stanoven na 5. května. Předseda Českého telekomunikačního úřadu David Stádník ČTK řekl, že úřad stále vyhodnocuje zkušební provoz služby a teprve poté rozhodne, zda službu povolí či ne. "Pracujeme na vydání licence," uvedl Stádník. O CDMA projevilo zájem dalších šest firem, Eurotel však do roku 2011 ovládá potřebné kmitočty, které nyní využívá pro starší mobilní síť NMT.

Valeskiho může z funkce odvolat pouze valná hromada, jejíž funkce vykonává představenstvo Telecomu, který je od prosince 100 % vlastníkem mobilního operátora. Zásadní kroky představenstva však schvaluje dozorčí rada Telecomu. Podle mluvčí ministerstva informatiky Kláry Volné by bylo nezodpovědné, kdyby stát chtěl měnit management společnosti, která je jednou z nejúspěšnějších v ČR.

První náznaky sporu mezi vedením Telecomu a Eurotelu se objevily na začátku roku, když Telecom nařídil Eurotelu práce na CDMA pozastavit kvůli tomu, že by služba mohla konkurovat ADSL. Předseda představenstva Telecomu Gabriel Berdár chtěl poté dosadit Valeskiho do představenstva Telecomu, aby při svém rozhodování v Eurotelu nesl odpovědnost i za hospodaření Telecomu. Nakonec od svého záměru upustil a místo toho Telecom ve své dceřiné firmě zřídil dozorčí radu.

Valeski je generálním ředitelem Eurotelu od podzimu roku 2000.

ČTK

Článek ze dne 21. dubna 2004 - středa

MagicFan 3D holografická reklama