logo itpoint.cz

Vláda nabídne Český Telecom strategickým i finančním investorům

Vláda rozhodla, že nabídne 51,1 procenta akcií v Českém Telecomu telekomunikačním firmám i jejich konsorciím s finančními investory. V konsorciích by však měly mít telekomunikační firmy podstatný vliv. Kabinet také schválil časový harmonogram privatizačních kroků, dodal bez podrobností Luboš Šikula z tiskového oddělení.

Vláda rozhodla, že nabídne 51,1 procenta akcií v Českém Telecomu telekomunikačním firmám i jejich konsorciím s finančními investory. V konsorciích by však měly mít telekomunikační firmy podstatný vliv. ČTK to řekl zdroj blízký vládě. Kabinet také schválil časový harmonogram privatizačních kroků, dodal bez podrobností Luboš Šikula z tiskového oddělení.

"Kdyby se finanční investoři nemohli zúčastnit, pak by se radikálně snížil počet potenciálních zájemců," komentoval rozhodnutí analytik Patria Finance Tomáš Gatěk.

Potenciální zájemci budou moci své předběžné nabídky podat do konce prvního únorového týdne. Vybraní uchazeči budou moci ve firmě provést hloubkovou kontrolu a předat své závazné nabídky týden před koncem března. O vítězi soutěže, kterého by měl kabinet vybrat do 31.března, by měla rozhodnout cena.

V první polovině února by měl kabinet dostat průběžnou zprávu o stavu prodeje firmy. Již k tomuto datu, tedy po prvním kole tendru, by se mohli ministři rozhodovat, zda budou v soutěži pokračovat, nebo dají přednost prodeji akcií na kapitálovém trhu. V případě pokračování tendru má vláda schválit uchazeče vybrané pro druhé kolo, kteří dostanou možnost podat závazné nabídky.

Zároveň se zahájením prodeje celého balíku ve zkráceném výběrovém řízení ministerstvo financí začne s přípravou prodeje akcií firmy na kapitálových trzích. Ten by následoval v případě, že vláda nenajde vhodného kupce celého podílu. Se sbíráním cenových nabídek investorů a následným úpisem akcií počítá ministerstvo zhruba v polovině dubna.

Během prosince osloví poradenská firma CSFB/Česká spořitelna jednotlivé potenciální uchazeče. Investoři by měli mít možnost provést předběžnou ekonomickou a právní prověrku ve firmě a na přelomu prosince a ledna obdržet informační memorandum.

Při obou současně probíhajících variantách prodeje stát počítá s podporou vedení Telecomu. Při prodeji jednomu investorovi získají zájemci informaci o stavu firmy a jejím hospodaření a budou mít možnost provést v ní hloubkovou kontrolu. Při prodeji na kapitálových trzích by se vedení firmy mělo podílet na vytvoření informačního prospektu a zúčastnit se turné mezi investory v hlavních finančních centrech jako jsou Londýn, Paříž, Milán, Frankfurt, Curych, New York a Boston.

Představenstvo Telecomu podle jeho místopředsedy i finančního ředitele Juraje Šedivého zastává na základě předběžné analýzy názor, že v případě, že o to stát požádá, poskytne prodeji firmy přes trh podporu. Ta by měla být v rozsahu, který umožňuje zákon a nepoškodí firmu ani ostatní akcionáře. Její formu navrhne zřejmě privatizační poradce a vedení firmy ji bude konzultovat se svými poradci, německou Deutsche Bank a právní kanceláří WGM.

O prodeji Telecomu ve zkrácené veřejné soutěži, po které by v případě neúspěchu následoval prodej přes trh, rozhodla vláda minulý týden. Podle očekávání ministra informatiky Vladimíra Mlynáře se o Telecom budou ucházet nejméně tři firmy. Zájem údajně již projevily Swisscom, TDC a France Telecom. Podle jiných informací naopak ochladl zájem finanční skupiny PPF jako možného účastníka v konsorciu s některou telekomunikační firmou. Tuzemští analytici, kteří jsou většinou zastánci prodeje přes trh, zájem telekomunikačních firem spíše zpochybňují.

Odhadovaná cena za státní podíl v Telecomu se pohybuje mezi 50 a 60 miliardami Kč.

Autor

Článek ze dne 9. prosince 2004 - čtvrtek