logo itpoint.cz

Vláda rozhodla o výběrovém řízení na 3. celoplošnou licenci UMTS

Licence bude přednostně nabídnuta společnosti Oskar Mobil za 2 miliardy Kč. Pokud společnost Oskar nabídku nepřijme, bude licence v aukci nabídnuta dalším případným uchazečům. Licence UMTS by měla být udělena nejpozději 30. června 2005.

Na svém středečním zasedání vláda rozhodla o zahájení výběrového řízení na udělení 3. celoplošné licence UMTS a o přednostním nabídnutí této licence společnosti Oskar Mobil za 2 miliardy Kč. Pokud společnost Oskar nabídku nepřijme, bude licence v aukci nabídnuta dalším případným uchazečům. Licence UMTS by měla být udělena nejpozději 30. června 2005.

Cílem přednostní nabídky společnosti Oskar je podpořit rychlý rozvoj služeb UMTS konkurencí mezi třemi mobilními operátory a omezit další ekologické zatížení krajiny výstavbou nové infrastruktury. Technologii UMTS lze totiž provozovat na existujících GSM stožárech a anténách, které společnost Oskar již využívá. Stanovená cena 2 miliard přitom odráží prudký pokles hodnoty UMTS licencí ve srovnání s rokem 2001, zároveň však snahu vlády zachovat mezi mobilními operátory srovnatelné konkurenční prostředí.

V roce 2001 udělil Český telekomunikační úřad 2 celoplošné licence UMTS společnostem Eurotel a T-Mobile za celkovou částku 7,396 miliardy Kč. Poslední licence UMTS nebyla udělena a frekvenční spektrum je dosud volné. O toto volné pásmo však v listopadu tohoto roku projevila zájem společnost Oskar.

Podle platného telekomunikačního zákona je Český telekomunikační úřad povinen volné frekvenční spektrum zájemci, který o něj požádá, přidělit, nebo v případě více zájemců vyhlásit výběrové řízení. V roce 2001 byla výše poplatku za UMTS licence stanovena usnesením vlády. S cílem zachovat srovnatelné podmínky prodeje vláda obdobně postupuje i v případě prodeje 3. UMTS licence.

MI ČR

Článek ze dne 17. prosince 2004 - pátek